Τουρνουά Αγγλικού Ρητορικού Λόγου “Let’s Talk”

Let’s Talk 2020

Το Τουρνουά Αγγλικού Ρητορικού Λόγου “Let’s Talk”, το οποίο ξεκίνησε με πρωτοβουλία των Εκπαιδευτηρίων το 2013, διεξήχθη φέτος στις εγκαταστάσεις του Γυμνασίου - Λυκείου την Παρασκευή, 14 και το Σάββατο, 15 Φεβρουαρίου με συμμετοχή 97 μαθητών της ΣΤ΄ Δημοτικού.

Οι μαθητές που παρακολούθησαν το μεταμεσημβρινό τμήμα προετοιμασίας “Let’s Talk” γνώρισαν συνομηλίκους τους από σχολεία της Λάρισας και της Θεσσαλονίκης και ανέπτυξαν μαζί τους θέματα της επικαιρότητας σε μορφή διττού λόγου (Debate) και διαλογικής συζήτησης (Group Discussion), ενώ διάβασαν και σύντομα λογοτεχνικά κείμενα της επιλογής τους με τον προσωπικό τους εκφραστικό τρόπο (Oral Interpretation of Literature).

Tο τουρνουά, που είναι μη διαγωνιστικού χαρακτήρα, είναι μια μοναδική ευκαιρία να έρθουν οι νεαροί μαθητές σε επαφή με τη δημόσια εκφορά του λόγου στα αγγλικά για πρώτη φορά.

Το 9ο τουρνουά “Let’s Talk” θα διεξαχθεί τον Φεβρουάριο του 2021.