Εξετάσεις Υποτροφιών Α΄ Γυμνάσιου 2021 - 2022

Οι εξετάσεις για τις υποτροφίες της Α΄ τάξης Γυμνασίου θα πραγματοποιηθούν την Κυριακή, 16 Μαΐου 2021 και ώρα 09:00 στις κτιριακές εγκαταστάσεις του Γυμνασίου - Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη (12ο χλμ. ΕΟ Θεσ/νίκης - Ν. Μουδανιών).

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ:

Στις εξετάσεις μπορούν να πάρουν μέρος μαθητές των
Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη καθώς και άλλων ιδιωτικών και δημόσιων σχολείων οι οποίοι διακρίνονται για το ήθος και τις επιδόσεις τους.

Το σύνολο των υποτροφιών είναι δεκατέσσερις (14):

• Επτά (7) για μαθητές των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη
  • Επτά (7) για μαθητές των  άλλων ιδιωτικών και δημόσιων σχολείων.

Οι υποτροφίες που θα χορηγηθούν για κάθε κατηγορία είναι:

• Μία υποτροφία 100% επί των διδάκτρων
  • Δύο υποτροφίες 50% επί των διδάκτρων
  • Δύο υποτροφίες 30% επί των διδάκτρων
  • Δύο υποτροφίες 20% επί των διδάκτρων.

Δηλώσεις συμμετοχής και βιογραφικά υποψηφίων γίνονται δεκτά έως τη Δευτέρα, 10 Μαΐου 2021, ηλεκτρονικά στη φόρμα που βρίσκεται εδώ.

Οι υποτροφίες είναι ανεξάρτητες από την οικονομική
κατάσταση της οικογένειας.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ:

• Α΄ φάση: Οι μαθητές θα εξεταστούν γραπτά στην ύλη των Ελληνικών και των Μαθηματικών των τελευταίων τάξεων του Δημοτικού.
  • Β΄ φάση: Με βάση τα αποτελέσματα οι 15 πρώτοι μαθητές κάθε κατηγορίας, θα περάσουν από προσωπική συνέντευξη. Αφού αξιολογηθούν πέρα από τις γνώσεις και άλλες πλευρές της προσωπικότητας των μαθητών θα επιλεγούν 7 μαθητές από κάθε κατηγορία.
  • Θέματα προηγούμενων ετών μπορείτε να βρείτε εδώ.

ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ:

Στο πλαίσιο των εξετάσεων υποτροφιών, την Κυριακή, 14 Φεβρουαρίου 2021 και ώρα 10:00 - 13:00, τα Εκπαιδευτήρια προσκαλούν τους υποψήφιους μαθητές και γονείς τους σε διαδικτυακή ενημερωτική συνάντηση, για να:

• Ενημερωθούν για το πρόγραμμα σπουδών και το πρόγραμμα υποτροφιών των Εκπαιδευτηρίων.
  • Ασχοληθούν με θέματα προηγούμενων ετών με την καθοδήγηση εκπαιδευτικών αντίστοιχων ειδικοτήτων.

Όσοι επιθυμούν να συμμετάσχουν θα πρέπει να συμπληρώσουν τη φόρμα «Γνωριμία με τις εξετάσεις υποτροφιών» που βρίσκεται εδώ.

ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ Ε. ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ

Όσοι γονείς επιθυμούν να γνωρίσουν τα Εκπαιδευτήρια μπορούν να προγραμματίσουν ενημέρωση διαδικτυακά στα ελληνικά πατώντας εδώ και στα αγγλικά πατώντας εδώ.