Μαθητής των Εκπαιδευτηρίων στη Διεθνή Ολυμπιάδα και Βαλκανιάδα Πληροφορικής

Μαθητής των Εκπαιδευτηρίων στη Διεθνή Ολυμπιάδα και Βαλκανιάδα Πληροφορικής 2021

Ο μαθητής Παναγιώτης Λιάμπας (Α΄ Λυκείου) προκρίθηκε να στελεχώσει την Εθνική Ομάδα Πληροφορικής 2021 που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στη Διεθνή Ολυμπιάδα Πληροφορικής (International Olympiad Informatics - IOI) και στη Διεθνή Βαλκανιάδα Πληροφορικής (Balkan Olympiad Informatics - BOI) 2021.

Η διάκριση αυτή προέκυψε μετά την κατάκτηση της 1ης θέσης στην Τελική Φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Πληροφορικής και στο CAMP προετοιμασίας 2021.

Στην τελική φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Πληροφορικής είχαν διακριθεί τρεις μαθητές των Εκπαιδευτηρίων, ο Π. Λιάμπας (Α΄ Λυκείου), ο Α. Τσιορβάς (Α΄ Λυκείου) και ο Π. - Π. Νίκου (Β΄ Γυμνασίου), οι οποίοι συμμετείχαν στο CAMP προετοιμασίας 2021.

Αξίζει να γίνει ιδιαίτερη μνεία σε Ολυμπιάδες και Βαλκανιάδες Πληροφορικής προηγούμενων ετών:

Διεθνής Ολυμπιάδα Πληροφορικής (IOI)

Αργυρό μετάλλιο:            Χρίστος - Α. Μαντουλίδης, Μεξικό 2006
Αργυρό μετάλλιο:            Ιωάννης Τσουκαλίδης, Φινλανδία 2001

Χάλκινο μετάλλιο:           Χρίστος - Α. Μαντουλίδης, Κροατία 2007
Χάλκινο μετάλλιο:           Ιωάννης Τσουκαλίδης, Κίνα 2000, Πορτογαλία 1998

Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής (BOI)

Αργυρό μετάλλιο:            Χρίστος - Α. Μαντουλίδης, Μολδαβία 2007
Αργυρό μετάλλιο:            Ιωάννης Τσουκαλίδης, ΠΓΔΜ 2000, Ελλάς 1999

Χάλκινο μετάλλιο:           Ραφαήλ Κετσετσίδης, Κύπρος 2016
Χάλκινο μετάλλιο:           Χρίστος - Α. Μαντουλίδης, Κύπρος 2006, Ελλάς 2005

Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής Νέων (JBOI)