1η θέση στα ιδιωτικά σχολεία της Ελλάδας - Μαθηματικός Διαγωνισμός «Θαλής»

Πρώτη θέση στα ιδιωτικά σχολεία της Ελλάδας - Πανελλήνιος Μαθηματικός Διαγωνισμός «Θαλής» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (ΕΜΕ)

Τα Εκπαιδευτήρια είναι το πρώτο ιδιωτικό σχολείο στη χώρα σε αριθμό επιτυχόντων και το πρώτο στη Θεσσαλονίκη με 31 επιτυχόντες στον Πανελλήνιο Μαθηματικό Διαγωνισμό «Θαλής» της ΕΜΕ, που θα συμμετάσχουν στην τελική φάση της 38ης Εθνικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας της ΕΜΕ «Αρχιμήδης».

Από τα αποτελέσματα του «Αρχιμήδη» θα επιλεγούν οι ομάδες που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στη Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα και στη Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων.

Συγχαίρουμε τους μαθητές μας:

Β΄ Γυμνασίου:
Ε. Αραμπατζή, Ι. Ζάχου, Δ. Ιγνατιάδης, Α. - Ε. Ιόργκα, Α. Καϊμάκης, Χ. Καμπισιούλης, Τ. Κωνσταντινίδης, Ε. Κωνσταντινίδου, Π. - Π. Νίκου, Θ. Παπαγιωτόπουλος, Α. Πηλιανίδου, Δ. Τραγιαννίδης, Ε. Χαλίδης.

Γ΄ Γυμνασίου:
Α. Γιαννάκης, Μ. Ζαρογουλίδης, Ι. - Ε. Κενανίδης, Β. Μπανάκα, Θ. Παπαβραμίδης.

Α΄ Λυκείου:
Γ. Ιακωβίδης, Δ. Κόλτσης, Κ. Κωνσταντινίδης, Π. Λιάμπας, Α. Παπαδόπουλος, Α. Τσιορβάς, Ρ. Τσιορβάς.

Β΄ Λυκείου:
Α. Αργυρόπουλος, Α. Παπαδόπουλος, Π. Τζάρτζη.

Γ΄ Λυκείου:
Α. Γεωργιάδης, Ι. Δημουλιός, Χ. Καραφυλλιά.

Λόγω των έκτακτων επιδημιολογικών δεδομένων ο διαγωνισμός «Ευκλείδης» για τη φετινή σχολική χρονιά ματαιώθηκε.

Η τελική φάση της 38ης Εθνικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας «Αρχιμήδης» θα διεξαχθεί το Σάββατο, 5 Ιουνίου 2021 και ώρα 10:00 σε εξεταστικό κέντρο στη Θεσσαλονίκη, το οποίο θα ανακοινωθεί.

Τα 10 πρώτα σχολεία με το μεγαλύτερο αριθμό επιτυχόντων

ΘΕΣΗ  ΣΧΟΛΕΙΟΣΥΝΟΛΟ
1ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΑΝΑΒΡΥΤΩΝ42
2ΠΡΟΤΥΠΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΣΜΥΡΝΗΣ40