Χριστούγεννα για όλους. Στηρίζουμε και ενισχύουμε

Χριστούγεννα για όλους

Τα Χριστούγεννα πλησιάζουν! Μέρες αγάπης, γιορτής, ελπίδας! Δυστυχώς, όμως, για αρκετούς συνανθρώπους μας οι συνθήκες επιβίωσης είναι δύσκολες και η εξασφάλιση των απαραίτητων για τη ζωή ανέφικτη. Μπορούμε, ωστόσο, όλοι μας να απαλύνουμε τον πόνο αυτών των ανθρώπων και να προσφέρουμε λίγες στιγμές ζεστασιάς και ανθρωπιάς σε όσους το έχουν ανάγκη.

Ας μη μας καταβάλλει το αρνητικό κλίμα της εποχής που ζούμε και ας προσφέρουμε ελπίδα, χαρά και αγάπη σε όποιον τη χρειάζεται!

Για τον σκοπό αυτό οι μαθητές όλων των Εκπαιδευτηρίων ανάλογα με την τάξη τους θα συνδράμουν και θα στηρίξουν το σημαντικό έργο συλλόγων, σωματείων, σχολείων που συνεχίζουν με το παράδειγμά τους να παραδίδουν μαθήματα ανθρωπιάς και αλληλεγγύης σε όλους.

Συγκεκριμένα οι μαθητές:

• Του Παιδικού Σταθμού και Νηπιαγωγείου θα συγκεντρώσουν παιχνίδια για το Χαμόγελο του Παιδιού.
  • Της Α΄, Β΄, Γ΄ Δημοτικού θα στηρίξουν την Κιβωτό του κόσμου με δωροεπιταγές από καταστήματα που εμπορεύονται: τρόφιμα, γραφική ύλη, ρούχα, παιχνίδια κ.ά.
  • Της Δ΄ Δημοτικού θα στηρίξουν το Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης ΑμεΑ «Ο ΣΩΤΗΡ» φέρνοντας προϊόντα άμεσης ανάλωσης, τρόφιμα, απορρυπαντικά και είδη ατομικής υγιεινής.
  • Της Ε΄ Δημοτικού το Χαμόγελο του Παιδιού με δωροεπιταγές από καταστήματα που εμπορεύονται: τρόφιμα, γραφική ύλη, ρούχα, παιχνίδια κ.ά.
  • Της ΣΤ΄ Δημοτικού θα ενισχύσουν το Ζωγράφειο Λύκειο Κωνσταντινούπολης πουλώντας ημερολόγια (κόστος: 10 ευρώ).
  • Της Α’ Γυμνασίου θα συνδράμουν το Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης ΑμεΑ «Δράση για το κάτι άλλο» φέρνοντας καθαριστικά είδη, τρόφιμα μακράς διάρκειας και συμβάλλοντας στην αγορά τεχνολογικού εξοπλισμού.
  • Της Β’ Γυμνασίου θα ενισχύσουν το Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης ΑμεΑ «Ο ΣΩΤΗΡ» φέρνοντας προϊόντα άμεσης ανάλωσης, τρόφιμα, απορρυπαντικά και είδη ατομικής υγιεινής.
  • Της Γ’ Γυμνασίου θα βοηθήσουν τον Σύλλογο Γονέων Ατόμων με Διαταραχές Όρασης & Πρόσθετες Αναπηρίες «ΣΥΖΩΗ» φέρνοντας είδη προστασίας και απολύμανσης, μάσκες, αντισηπτικά και συμβάλλοντας στην αγορά μουσικού οργάνου, καχόν, για το Εργαστήρι Μουσικοθεραπείας.
  • Της Α’ Λυκείου θα συνδράμουν τον Σύλλογο Συμπαράστασης σε Άτομα με Προβλήματα Εθισμού «ΑΡΩΓΗ 12+» συγκεντρώνοντας είδη πρώτης ανάγκης και χρήματα για ενίσχυση υπηρεσιών και προσωπικού.
  • Της Β’ Λυκείου θα ενισχύσουν το Ζωγράφειο Λύκειο Κωνσταντινούπολης πουλώντας ημερολόγια (κόστος: 10 ευρώ).

Επιπλέον:

• Οι μαθητές της ΣΤ’ Δημοτικού θα συγκεντρώσουν βιβλία και παιχνίδια (BOOK AND TOY DRIVE) για τα παιδάκια που διαμένουν σε ορφανοτροφεία.
  • Όλοι οι μαθητές του Δημοτικού θα αγοράσουν ένα αστεράκι για ευχή (κόστος: 2 ευρώ), για να πραγματοποιηθούν οι ευχές των παιδιών της ΜΑΚΕ Α WISH.
  • Η Ομάδα Εθελοντισμού και οι μαθητές του προγράμματος Studies Abroad θα ενισχύσουν το πρόγραμμα «Home Care» της Γ΄ Πανεπιστημιακής Παιδιατρικής Κλινικής του Ιπποκράτειου Νοσοκομείου, συγκεντρώνοντας βιβλία και παιχνίδια και την Ύπατη Αρμοστεία πουλώντας κάρτες.
  • Όλοι οι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων θα παραδώσουν ένα αναπηρικό καροτσάκι στο Νοσοκομείο Παπανικολάου, που αγοράστηκε με τα πλαστικά καπάκια που συγκέντρωσαν στο σχολείο.

ΠΡΟΣΟΧΗ!

• Τα είδη θα παραδίδονται από τη Δευτέρα, 6 Δεκεμβρίου 2021 έως και την Παρασκευή, 17 Δεκεμβρίου 2021 για το:
    α) Γυμνάσιο/Λύκειο στη Γραμματεία Γυμνασίου/Λυκείου
    β) Νηπιαγωγείο - Δημοτικό στο Τηλεφωνικό Κέντρο.
  • Οι δωροεπιταγές και τα χρήματα θα παραδίδονται στον υπεύθυνο εκπαιδευτικό της κάθε τάξης.

Οι μέρες των Χριστουγέννων είναι μέρες αγάπης, χαράς και ανθρωπιάς. Οφείλουμε να σκεφτούμε τους συνανθρώπους μας, να τους βοηθήσουμε, να τους συμπαρασταθούμε, να μοιραστούμε μαζί τους λίγες στιγμές ζεστασιάς.

Ας ενώσουμε τις δυνάμεις μας για τον σκοπό αυτό και ας διδάξουμε στους μαθητές μας τις αξίες της ανθρωπιάς και της αλληλεγγύης.

Τα Χριστούγεννα είναι για όλους!