Χρυσό μετάλλιο στον Διαγωνισμό «Hellenic Young Naturalists’ Tournament 2022»

Hellenic Young Naturalists’ Tournament 2022

Χρυσό μετάλλιο στον Διαγωνισμό «Hellenic Young Naturalists’ Tournament 2022» της ΕΕΦ

6 μαθητές της Α΄ Λυκείου κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στον Διαγωνισμό της Ένωσις Ελλήνων Φυσικών (ΕΕΦ) «Hellenic Young Naturalists’ Tournament 2022», ο οποίος πραγματοποιήθηκε στις 16 - 18 Απριλίου στα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη στη Θεσσαλονίκη. Οι μαθητές, σε αυτόν τον πολύ απαιτητικό διαγωνισμό, κλήθηκαν να μελετήσουν μεγάλο αριθμό προβλημάτων θετικών επιστημών. Στη συνέχεια, παρουσίασαν την έρευνά τους, τις εργαστηριακές μεθόδους που χρησιμοποίησαν και τα πειραματικά τους αποτελέσματα και υπερασπίστηκαν, παράλληλα, την επιστημονική τους ορθότητα σε debate.

Οι μαθητές που αποτελούσαν την ομάδα «LaGrands» ήταν: Σ. Αρτοποιός, Γ. Βλαχονάσιος, Θ. Παπαβραμίδης, Φ. Παυλίδου, N. Σερίφοβιτς, Α. Χουσιάδα.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μας!

Πηγή: Aπονομή βραβείου

Ημέρα 3 του διαγωνισμού