Συμμετοχή δύο μαθητών στην 63η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα (IMO 2022)

Αργυρό μετάλλιο στην 39η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα (BMO 2022)

Ο μαθητής Παναγιώτης Λιάμπας (Β΄ Λυκείου) κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στην 39η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα (BMO 2022), η οποία διοργανώθηκε με φυσική παρουσία από την Κυπριακή Μαθηματική Εταιρεία και τη Μαθηματική Εταιρεία της Νοτιοανατολικής Ευρώπης από τις 4 έως τις 9 Μαΐου 2022 στην πόλη Αγρός της Κύπρου, με τη συμμετοχή μαθητών από 16 χώρες (Ρουμανία, Ελλάδα, Βουλγαρία, Σαουδική Αραβία, Ιταλία, Μολδαβία, Βόρεια Μακεδονία, Καζακστάν, Σερβία, Αζερμπαϊτζάν, Ηνωμένο Βασίλειο, Βοσνία - Ερζεγοβίνη, Κύπρος, Αλβανία, Μαυροβούνιο).

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο μαθητής κατέκτησε την 8η καλύτερη βαθμολογία μεταξύ των συμμετεχόντων.

Οι μαθητές Π. Λιάμπας και Κ. Κωνσταντινίδης (Β΄ Λυκείου) θα στελεχώσουν την 6μελή Εθνική Ομάδα που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην 63η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα (IMO 2022), από τις 6 έως τις 16 Ιουλίου 2022 στο Όσλο, Νορβηγία.

Πηγή BMO 2022

Πηγή IMO 2022