Συμμετοχή σε Διεθνείς Ολυμπιάδες Πληροφορικής 2022

Τρεις μαθητές στη Διεθνή Ολυμπιάδα και Βαλκανιάδα Πληροφορικής 2022

Τρεις μαθητές των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη διακρίθηκαν στον 34ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πληροφορικής και, σύμφωνα με τα αποτελέσματα που προέκυψαν από τις 3 Διαγωνιστικές Φάσεις και το Camp προετοιμασίας, προκρίθηκαν, για να εκπροσωπήσουν τη χώρα μας με τη συμμετοχή τους στις Εθνικές Ομάδες Πληροφορικής για το έτος 2022.

Πιο συγκεκριμένα:

Ο μαθητής Π. Λιάμπας (Β΄ Λυκείου) προκρίθηκε, για να στελεχώσει την Εθνική Ομάδα Πληροφορικής 2022, που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στη Διεθνή Ολυμπιάδα Πληροφορικής (International Olympiad Informatics - IOI) και στη Διεθνή Βαλκανιάδα Πληροφορικής (Balkan Olympiad Informatics - BOI) 2021.

Ο μαθητής Π. - Π. Νίκου (Γ΄ Γυμνασίου) προκρίθηκε, για να στελεχώσει την Εθνική Ομάδα Πληροφορικής 2022, που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στη Διεθνή Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής Νέων (Junior Balkan Olympiad Informatics - JBOI) και στη Διεθνή Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Πληροφορικής Νέων (European Olympiad Informatics - EJOI).

Η μαθήτρια Μ. - Ε. Τσιοπούλου (Α΄ Γυμνασίου) προκρίθηκε, για να στελεχώσει την Εθνική Ομάδα Πληροφορικής 2022, που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στη Διεθνή Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Πληροφορικής Κορασίδων (EGOI European Girls Olympiad Informatics).

Στην τελική φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Πληροφορικής είχαν διακριθεί επτά μαθητές των Εκπαιδευτηρίων και, πιο συγκεκριμένα, οι: Π. Λιάμπας (B΄ Λυκείου), Α. Τσιορβάς (B΄ Λυκείου), Δ. Ιγνατιάδης (Γ΄ Γυμνασίου), ο Π. - Π. Νίκου (Γ΄ Γυμνασίου), Δ. Τούλης (Γ΄ Γυμνασίου), Χ. Γκρίτσιος (Β΄ Γυμνασίου) και Μ. - Ε. Τσιοπούλου (Α΄ Γυμνασίου), οι οποίοι συμμετείχαν στο CAMP προετοιμασίας 2022.

Αξίζει να γίνει ιδιαίτερη μνεία σε Ολυμπιάδες και Βαλκανιάδες Πληροφορικής προηγούμενων ετών:

Διεθνής Ολυμπιάδα Πληροφορικής (IOI)
Αργυρό μετάλλιο: Χρίστος - Α. Μαντουλίδης, Μεξικό 2006
Αργυρό μετάλλιο: Ιωάννης Τσουκαλίδης, Φινλανδία 2001
Χάλκινο μετάλλιο: Χρίστος - Α. Μαντουλίδης, Κροατία 2007
Χάλκινο μετάλλιο: Ιωάννης Τσουκαλίδης, Κίνα 2000, Πορτογαλία 1998

Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής (BOI)
Αργυρό μετάλλιο: Χρίστος - Α. Μαντουλίδης, Μολδαβία 2007
Αργυρό μετάλλιο: Ιωάννης Τσουκαλίδης, ΠΓΔΜ 2000, Ελλάς 1999
Χάλκινο μετάλλιο: Ραφαήλ Κετσετσίδης, Κύπρος 2016
Χάλκινο μετάλλιο: Χρίστος - Α. Μαντουλίδης, Κύπρος 2006, Ελλάς 2005

Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής Νέων (JBOI)