Συμμετοχή στη Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής 2022

International Physics Olympiad 2022 (IPhO)

3η θέση στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής Γ΄ Λυκείου «Αριστοτέλης» 2022 - Συμμετοχή στη Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής 2022

Ο μαθητής Θανάσης Παπαδόπουλος (Γ΄ Λυκείου) κατέκτησε την 3η θέση στη Β’ Φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φυσικής Γ΄ Λυκείου «Αριστοτέλης», που πραγματοποιήθηκε στις 18 Ιουνίου στους χώρους του Τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Ο μαθητής θα στελεχώσει την πενταμελή Εθνική Ολυμπιακή Ομάδα Φυσικής και θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην 52η Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής, η οποία διοργανώνεται από την Ελβετία στο διάστημα 10 - 17 Ιουλίου 2022, με τη συμμετοχή περίπου 400 μαθητών από 80 χώρες.

Λόγω της πανδημίας, οι μαθητές της ομάδας κάθε χώρας θα συγκεντρωθούν στις πρωτεύουσες των χωρών τους υπό την εποπτεία των Ελβετών διοργανωτών και των εθνικών εκπροσώπων.

Συγχαίρουμε θερμά τον μαθητή για την εξαιρετική διάκρισή του και του ευχόμαστε ολόψυχα επιτυχία στη Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής!

Πηγή