Αργυρό Μετάλλιο και Εύφημη Μνεία στην 63η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα

Αργυρό Μετάλλιο και Εύφημη Μνεία στην 63η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα (IMO 2022)

Δύο εξαιρετικές διακρίσεις στην 63η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα (IMO 2022), που πραγματοποιήθηκε στις 6 - 16 Ιουλίου 2022 στο Όσλο, Νορβηγία:

• Αργυρό μετάλλιο, Παναγιώτης Λιάμπας (Β΄ Λυκείου)
  • Εύφημη μνεία, Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης (Β΄ Λυκείου)

Οι δύο μαθητές μας στελέχωσαν την 6μελή Εθνική Ομάδα που εκπροσώπησε τη χώρα μας στην Ολυμπιάδα.

Το 2022 οι μαθητές μας κατέκτησαν επίσης:

• Αργυρό μετάλλιο, Παναγιώτης Λιάμπας, 39η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα (BMO 2022)
  • Χρυσό μετάλλιο, Παναγιώτης Λιάμπας, 39η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Αρχιμήδης»
  • Αργυρό μετάλλιο, Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης, 39η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Αρχιμήδης».

Μέχρι σήμερα μαθητές των Εκπαιδευτηρίων έχουν κατακτήσει μία από τις τρεις πρώτες θέσεις, χρυσό, αργυρό και χάλκινο μετάλλιο σε:

• 13 Διεθνείς Ολυμπιάδες
  • 32 Βαλκανιάδες
  •   5 Ομάδες Παγκόσμιων Πρωταθλητών.

Δείτε όλες τις διακρίσεις των μαθητών μας εδώ

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας και σε όλα τα μέλη της ελληνικής αποστολής!

Πηγή