«Η λογοτεχνία αλλιώς… χωρίς κλικ» - 3η Διεθνής Μαθητική Συνάντηση Λογοτεχνίας

Η λογοτεχνία αλλιώς… χωρίς κλικ - 3η Διεθνής Μαθητική Συνάντηση Λογοτεχνίας

Με τη συμμετοχή 200 μαθητών και εκπαιδευτικών από 20 σχολεία της Ελλάδας, της Κωνσταντινούπολης, της Ίμβρου, της Λευκωσίας, της Νέας Υόρκης και του Γιοχάνεσμπουργκ και 50 εκλεκτών εκπροσώπων των Γραμμάτων και των Τεχνών θα πραγματοποιηθεί η 3η Διεθνής Μαθητική Συνάντηση Λογοτεχνίας με θέμα: «Η λογοτεχνία αλλιώς… χωρίς κλικ» τη Δευτέρα, 27 και την Τρίτη, 28 Μαρτίου.

Την 3η Διεθνή Συνάντηση Λογοτεχνίας διοργανώνουν το Ζωγράφειο Λύκειο Κωνσταντινούπολης και τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, υπό την αιγίδα του Οικουμενικού Πατριαρχείου.

Η Μαθητική  Συνάντηση, που αποτελεί μια πρόταση διδασκαλίας και προώθησης της λογοτεχνίας, μια πρόταση καινοτόμα, ευφάνταστη και πρωτοποριακή, λόγω της έκτακτης κατάστασης που επικρατεί στην Τουρκία, θα πραγματοποιηθεί με φυσική παρουσία στο Πολιτιστικό και Αθλητικό Κέντρο των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη (12ο χλμ Ε.Ο. Θεσσαλονίκης - Ν. Μουδανιών).

Την έναρξη των εργασιών της Συνάντησης θα κηρύξει η ΑΘΠ ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ. κ. Βαρθολομαίος.

Χαιρετισμό στη Συνάντηση θα απευθύνουν ο κ. Γιάννης Δεμιρτζόγλου - Διευθυντής Ζωγραφείου Λυκείου και η Δρ. Ασπασία Χασιώτη - Γενική Διευθύντρια Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη, που έχουν την ευθύνη όλης της διοργάνωσης, η κ. Αικατερίνη Μαντουλίδου - Πρόεδρος Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη, ο κ. Χαράλαμπος Κυραϊλίδης - Πρόεδρος Συνδέσμου Ιδρυτών Ελληνικών Ιδιωτικών Εκπαιδευτηρίων, ο κ. Γιώργος Παπαλιάρης - Πρόεδρος Κοινότητας Σταυροδρομίου, Πρόεδρος ΣΥΡΚΙ και ο κ. Γιάννης Γιγουρτσής - Συντονιστής Εκπαίδευσης Ομογενειακών Σχολείων.

Τη συνάντηση μπορεί να την παρακολουθήσει όποιος επιθυμεί από το Livemedia.gr, το Facebook και το κανάλι YouTube των Εκπαιδευτηρίων.

«Είμαστε πολύ χαρούμενοι που φέτος κατέστη δυνατό να πραγματοποιηθεί η Μαθητική Συνάντηση με τη φυσική παρουσία των μαθητών, των εκπαιδευτικών και των εκλεκτών προσκεκλημένων μας, στη Θεσσαλονίκη, λόγω των έκτακτων συνθηκών που επικρατούν στην Τουρκία. Μπορεί η συνάντηση να ξεκίνησε την εποχή της πανδημίας με σκοπό να δώσουμε βήμα στους μαθητές και στις μαθήτριες, να ακούσουμε τις απόψεις τους και τις προτάσεις τους, αλλά αγκαλιάστηκε τόσο, κυρίως από τους μαθητές και τις μαθήτριες, που αποφασίσαμε να συναντηθούμε και από κοντά.

Η Συνάντησή μας στόχο έχει τη διατήρηση της επαφής, την επικοινωνία, την ανταλλαγή απόψεων, τη δημιουργική συνεργασία μαθητών και εκπαιδευτικών με εκλεκτούς εκπροσώπους των γραμμάτων και των τεχνών. Θέλουμε να μιλήσουν ελεύθερα για αυτά που τους προβληματίζουν, αλλά και για αυτά που επιθυμούν. Για αυτά που σκέφτονται, αλλά εύκολα λόγια δεν γίνονται, για ό,τι καταληστεύει τα όνειρά τους και θολώνει τον μακρινό ορίζοντα της σκέψης τους», αναφέρουν οι διοργανωτές, ο κ. Γιάννης Δεμιρτζόγλου, Διευθυντής του Ζωγράφειου Λυκείου Κωνσταντινούπολης και η Δρ. Ασπασία Χασιώτη, Γενική Διευθύντρια των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη.

Τα θέματα που θα συζητηθούν, με πρωταγωνιστές πάντα τους μαθητές και με τη συνδρομή εκλεκτών εκπροσώπων των γραμμάτων και των τεχνών, λογοτεχνών, καθηγητών πανεπιστημίου, κριτικών λογοτεχνίας, εκπαιδευτικών και καλλιτεχνών είναι:

Οι λογοτέχνες μιλούν μόνο με το έργο τους;

• Ειδικός σύμβουλος: Φραγκίσκη Αμπατζοπούλου, Ομότιμη Καθηγήτρια Φιλολογίας ΑΠΘ, Συγγραφέας
  • Συντονίζει: Μικέλα Χαρτουλάρη, Δημοσιογράφος
  • Συμμετέχουν: Σπύρος Γιανναράς, Δημοσιογράφος, Συγγραφέας, Γιάννης Παλαβός, Συγγραφέας

Το όραμα του λογοτέχνη σύμμαχός μου