Δημοφιλή

Τα παιδιά μας… ένα χαμόγελό τους αρκεί να μας ξεκουράσει.

Πηγή: paidi-efivos.gr - ''Τα παιδιά είναι ευτυχία''. Πόσες φορές δεν το έχουμε ακούσει και άλλες τόσες έχουμε πει αυτή την φράση; Κι όμως όσες φορές και αν την συναντήσουμε, δεν χορταίνουμε να συμφωνούμε, να γνέφουμε καταφατικά, να επαυξάνουμε.

A Cause for Optimism in Education

Source: www.gse.harvard.edu - A major new report from the Aspen Institute — drawing on research from Professor Stephanie Jones — adds fuel to a growing movement to integrate social, emotional, and academic learning and teach the whole child.

We’re Obsessed With Our Kids' Screentime - So Why Don’t We...

Source: huffingtonpost.co.uk - Tidy your bedroom, do your homework, stop making so much noise – and get offline! If you’ve not said at least one of these in the past 24 hours, are you even a parent? We are the halo-bearing, sanctimonious bestowers of rules and number one on the list is NO MORE SCREENS!

5 things to say when your child says, “I hate reading!”

Source: greatschools.org - We asked experts for their best tips for encouraging a resistant reader. Here's what they said.

Γιατί τα παιδιά σήμερα έχουν μικρότερη διάρκεια συγκέντρωσης

Πηγή: tvxs.gr - Όσοι είναι εκπαιδευτικοί σίγουρα θα έχουν παρατηρήσει τα τελευταία χρόνια δραματική επιδείνωση της αδυναμίας συγκέντρωσης προσοχής των μαθητών.

How to help your child get over nervousness about tests

Source: greatschools.org - Tests make kids anxious, which can prevent them from doing their best. Here's how you can help.