Πώς η εκπαίδευση μπορεί να μειώσει την εγκληματικότητα

Κελί φυλακής
Φώτο:

Οι επιπτώσεις της κράτησης των νέων σε σωφρονιστικά ιδρύματα. Ο καταλυτικός ρόλος της εκπαίδευσης όχι μόνο στη μείωση της εγκληματικότητας αλλά και στην επανένταξη των πρώην φυλακισμένων στην κοινωνία.

Πώς η εκπαίδευση μπορεί να μειώσει την εγκληματικότητα

Η επιβολή του νόμου στις ΗΠΑ αποκαλύπτει ορισμένους αριθμούς που σοκάρουν:

1. Υπάρχουν 2.000.000 έως 3.000.000 εκατομμύρια κρατούμενοι στις ΗΠΑ ετησίως, που αντιπροσωπεύουν σχεδόν 1 στους 4 φυλακισμένους ανθρώπους στον κόσμο.
  2. 1 στους 31 ενήλικες στις ΗΠΑ είναι φυλακισμένος ή υπό όρους.
  3. Το συνολικό ετήσιο κόστος φυλάκισης ανθρώπων κυμαίνεται από $52,000,000,000 έως $70,000,000,000 κατά μέσο όρο.
  4. Το μέσο κόστος ανά φυλακισμένο είναι $31,238 ετησίως.
  5. Η φυλάκιση είναι από τα υψηλότερα κοινωνικά κόστη κοντά με τις παροχές άμυνας, υγειονομικής περίθαλψης και συνταξιοδότησης.

Νεολαία στη φυλακή

1. Τα άτομα που εγκαταλείπουν το γυμνάσιο είναι 3,5 φορές πιο πιθανό να συλληφθούν από τους αποφοίτους γυμνασίου.
  2. Λιγότερο από το 15% των μαθητών στις φυλακές ολοκληρώνουν το γυμνάσιο.
  3. Υπάρχουν 500.000 νέοι στη φυλακή, περισσότεροι από ό,τι σε οποιαδήποτε άλλη χώρα.

Επιπτώσεις

Η μετάβαση στη φυλακή θέτει μακροπρόθεσμα ζητήματα σε πρώην κρατούμενους:

1. Δεν αναζητούν πλέον εκπαίδευση.
  2. Απαγορεύεται από τον νόμο να εργάζονται σε συγκεκριμένες θέσεις εργασίας.
  3. Έχουν περιορισμένη εργασιακή εμπειρία.
  4. Αναπτύσσουν προβλήματα ψυχικής υγείας.
  5. Εργάζονται 9 εβδομάδες λιγότερο τον χρόνο.
  6. Αμείβονται 40% λιγότερο ετησίως από ό,τι αν δεν είχαν καταδικαστεί.
  7. Μέχρι την ηλικία των 48 ετών, οι άνδρες στη φυλακή θα έχουν αμειφθεί 179.000 δολάρια λιγότερα από ό, τι αν δεν είχαν φυλακιστεί ποτέ.

Η εκπαίδευση μπορεί να σπάσει τον κύκλο

Η επένδυση στην εκπαίδευση των φυλακισμένων αποδίδει. Διάφορες πολιτείες των ΗΠΑ έχουν αναλάβει δράση:

1. Στο Οχάιο η υποτροπή μειώθηκε κατά 62% μεταξύ των πρώην κρατουμένων που απέκτησαν πτυχίο στη φυλακή.
  2. Στην Αλαμπάμα ποσοστό υποτροπής 35% έναντι 1% για όσους ολοκλήρωσαν μεταπτυχιακό.
  3. Στην πολιτεία της Νέας Υόρκης το 29,9% των κρατουμένων που δεν παρακολούθησαν μαθήματα στη φυλακή παραβίασαν το νόμο και καταδικάστηκαν εντός 3 ετών έναντι 7,7% που παρακολούθησαν μαθήματα για πτυχίο.
  4. Στη Βόρεια Καρολίνα το 5% των κρατουμένων που απέκτησαν πτυχίο επιστρέφουν στη φυλακή σε 3 χρόνια έναντι του 40% του αριθμού των κρατουμένων.

Όλα αυτά μπορούν να γίνουν με προσιτό κόστος. Το κόστος παροχής πανεπιστημιακής παιδείας σε έναν φυλακισμένο κυμαίνεται από $2.000 έως $4.000.

Επιπτώσεις από την παροχή παιδείας

Είναι φθηνότερο να παρέχεις παιδεία παρά να φυλακίζεις. Η παιδεία στη φυλακή:

1. Μειώνει την υποτροπή.
  2. Παρέχει εξοικονόμηση στους φορολογούμενους:
    • Για κάθε δολάριο που δαπανάται για τη σωφρονιστική εκπαίδευση, η πολιτεία της Ουάσιγκτον εξοικονόμησε 12 δολάρια [1] .
    • Η επένδυση 1.000.000 δολαρίων στην παιδεία των φυλακισμένων θα αποτρέψει 350 εγκλήματα [2] , ενώ η ίδια επένδυση στην εκπαίδευση θα αποτρέψει περισσότερα από 600 εγκλήματα [3] .

Καθώς οι μαθητές στη φυλακή αντιμετωπίζουν πολλές προκλήσεις, η τεχνολογία μπορεί να βοηθήσει. Υπάρχουν κρατούμενοι διαφόρων επιπέδων επάρκειας και δεν είναι εφικτό να χτιστούν φυσικές αίθουσες διδασκαλίας μέσα στη φυλακή.

[1] Washington State Institute for Public Policy
[2] UCLA study
[3] PrisonStudiesProject.org “Learning to Reduce Recidivism: A 50-state analysis of postsecondary correctional education policy” (Full report http://www.ihep.org/assets/files/publications/g-I/LearningReduceRecidivism.pdf). Bureau of Justice Statistics (www.bjs.gov). The Effect of Prison Education Programs on Recidivism. The Journal of Correctional Education (Dec 2010). National Association of State Budget Officers 2010) State Expenditure Report. • National Association State Budget Officers (December 2010)

Άρθρα που θα σας ενδιέφεραν