Mandoulides Computer Epathlon & Hackathlon

Με μεγάλη επιτυχία και ιδιαίτερα αυξημένη συμμετοχή μαθητών πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, 23/01/2016 το πρώτο - για αυτήν τη σχολική χρονιά - Mandoulides Computer Epathlon & Hackathlon. Οι μαθητές μας ταξίδεψαν στους αρχαίους πολιτισμούς της Μεσοποταμίας και με τη βοήθεια του σχεδιαστικού προγράμματος Free Cad, σχεδίασαν τα δικά τους τρισδιάστατα μοντέλα ζιγκουράτ. Είχαν, επίσης, την ευκαιρία να δουν από κοντά τη διαδικασία της τρισδιάστατης εκτύπωσης, χάρη στην καθοδήγηση των εκπροσώπων της εταιρίας Create N’ Paste. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με τον καθιερωμένο μαραθώνιο Hackathlon, κατά τη διάρκεια του οποίου τα παιδιά ασκήθηκαν στην επίλυση διαθεματικών γρίφων, προκειμένου να «σπάσουν» τους κρυμμένους κωδικούς του παιχνιδιού. Στο τέλος της ημέρας, ανανεώσαμε όλοι μαζί το ραντεβού μας για τα επόμενα προγράμματα του Art & Science Days, με πρώτο σταθμό το Kangaroo Plus στις 13 Φεβρουαρίου.

Computer Epathlon
& Hackathlon