EDU-TAILOR: Εικονική Επιχείρηση μαθητών

EduTailor_Ikoniki_Epihirisi_2018_MediteraneanCosmos

Στο πλαίσιο του προγράμματος της Εικονικής Επιχείρησης που διοργανώνει το Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων (ΣΕΝ/JA Greece) 13 μαθητές της Α΄ Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων συμμετείχαν στην Εμπορική Έκθεση της Θεσσαλονίκης στο Mediterranean Cosmos, την Παρασκευή 27 Απριλίου. Στην Εμπορική Έκθεση συμμετείχαν συνολικά 38 σχολεία από τη Βόρεια και Νησιωτική Ελλάδα.

Οι μαθητές δημιούργησαν μία εκπαιδευτική πλατφόρμα, EDU-TAILOR, με στόχο την εξάλειψη των ανισοτήτων στην εκπαίδευση. Κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού συνέταξαν και κατέθεσαν το business plan της επιχείρησης, ετοίμασαν προωθητικές ενέργειες, αναζήτησαν και βρήκαν χορηγούς, ενώ συμμετείχαν και στη 10η Μαθηματική Εβδομάδα, όπου παρουσίασαν το προϊόν τους σε μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς.