Αγώνες Τέχνης: Ένα τριήμερο με πρωταγωνίστριες τη μαθητική φαντασία και δημιουργία

Πανελλήνιοι Μαθητικοί Καλλιτεχνικοί Αγώνες: Ένα τριήμερο με πρωταγωνίστριες τη μαθητική φαντασία και δημιουργία

Πανελλήνιοι Μαθητικοί Καλλιτεχνικοί Αγώνες: Ένα τριήμερο με πρωταγωνίστριες τη μαθητική φαντασία και δημιουργία

Με μεγάλη επιτυχία και με τη συμμετοχή 500 μαθητών από 36 Γυμνάσια και Λύκεια της Ελλάδας και της Ομογένειας πραγματοποιήθηκαν οι Πανελλήνιοι Μαθητικοί Αγώνες Τέχνης, που διοργάνωσαν με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας για ένατη συνεχόμενη χρονιά τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη. Οι μαθητές διαγωνίστηκαν στο βίντεο, το θέατρο, την ποίηση, τη μουσική (μουσικά και χορωδιακά σύνολα), τη ζωγραφική και τη φωτογραφία.

Ήταν ένα τριήμερο με τη μαθητική φαντασία και δημιουργία στα καλύτερά της. Ένα τριήμερο γεμάτο τέχνη, πολιτισμό, εκπαίδευση, δημιουργική συνάντηση και συνύπαρξη με τους συνομηλίκους, γόνιμο προβληματισμό, χαρά, αισιοδοξία για τις νέες γενιές, όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να καλλιεργήσουν και να αναδείξουν τις δεξιότητές τους στην καλλιτεχνική έκφραση και δημιουργία, να συνειδητοποιήσουν την αξία της τέχνης στη σύγχρονη εποχή, να δημιουργήσουν με ευαισθησία και ανθρωπιά.

Η κριτική επιτροπή της κάθε κατηγορίας, που αποτελούνταν και φέτος από καταξιωμένες προσωπικότητες από τον χώρο της τέχνης, εξέφρασε την ικανοποίηση και τον ενθουσιασμό της για το επίπεδο των μαθητικών δημιουργιών, την προσπάθεια των μαθητών και το ταλέντο τους.

Την τελευταία ημέρα των Αγώνων Τέχνης πραγματοποιήθηκε η τελετή απονομής των βραβείων.

Την τελετή λήξης άνοιξε μουσικοχορευτικό δρώμενο 38 περίπου μαθητών/τριών του Ζωγραφείου Γυμνασίου – Λυκείου Κωνσταντινούπολης υπό την καθοδήγηση του Διευθυντή τους Γιάννη Δεμιρτζόγλου.

Τη διοργάνωση της εκδήλωσης είχε η Γενική Διευθύντρια των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη, κ. Άσπα Χασιώτη μαζί με άξιους συνεργάτες της, ενώ την τελετή απονομής παρουσίασε ο Παναγιώτης Κουντουράς.

Στην τελετή απονομής παραβρέθηκαν μεταξύ άλλων: ο Γενικός Πρόξενος της Τουρκίας κ. Εφέ Τζεϊλάν, ο βουλευτής Θεσσαλονίκης κ. Δημήτρης Κούβελας, η Αντιπεριφερειάρχης Μ.Ε. Θεσσαλονίκης κ. Βούλα Πατουλίδου, ο Δήμαρχος Πυλαίας – Χοριάτη κ. Ιγνάτιος Καϊτεζίδης, η Αντιδήμαρχος Πολιτισμού – Αθλητισμού του Δήμου Θεσσαλονίκης κ. Μαρία Καραγιάννη, ο Αντιδήμαρχος Παιδείας του Δήμου Θέρμης  κ. Στέλιος Αποστόλου, ο δημοσιογράφος – συγγραφέας κ. Κώστας Μπλιάτκας, εκπαιδευτικοί των σχολείων, γονείς και μαθητές.

Απονομή βραβείων στους 9ους Αγώνες Τέχνης των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη

Τα βραβεία έλαβαν οι μαθητές/τριες και τα σχολεία:

Α. ΒΡΑΒΕΙΑ VIDEO

Υπεύθυνος Καθηγητής: Δημήτριος Χατζάκης

Κριτική επιτροπή:
Ειρήνη Δελιδάκη, Μουσειοπαιδαγωγός, Υπεύθυνη για την επιστημονική επιμέλεια των εκπαιδευτικών προγραμμάτων του Μουσείου Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, Υποψήφια Διδάκτωρ Πολιτισμικής Τεχνολογίας
Κλεονίκη Δρούγκα, Μέλος ΕΕΠ Τμήματος Κινηματογράφου, ΑΠΘ, με κατεύθυνση το σενάριο
Άννα – Μαρία Λογόρτση, Απόφοιτος Τμήματος Κινηματογράφου, ΑΠΘ, Μεταπτυχιακό στο σενάριο

1ο Βραβείο

2o Βραβείο

3o Βραβείο          

Εύφημη Μνεία

Βραβείο Κοινού

Φωτογραφίες Βραβευθέντων

 

Β. ΒΡΑΒΕΙΑ ΠΟΙΗΣΗΣ

Υπεύθυνος Καθηγητής: Ιωάννης Ρίγγας

Κριτική επιτροπή:
Θωμάς Κοροβίνης,
Φιλόλογος, Συγγραφέας
Γιάννης Πάσχος, Ποιητής
Κυριάκος Συφιλτζόγλου, Ποιητής

1ο Βραβείο

  • Λυδία Δαλαμάγκα, «18121943. 118», Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Βόλου ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΟΕ

2o Βραβείο

  • Νίκη Σγουρού, «Η Μελέκ του Μπαζμανέ», Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Αγίου Νικολάου

3o Βραβείο          

  • Θεοδώρα Ζάτκα, «Χρυσές κλεψύδρες, τσίγκινες μνήμες», Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη
  • Μαρία – Αθανασία Παπαδημητρίου, «Η μνήμη μου… εγώ», 2ο ΓΕΛ Μεσολογγίου

Εύφημη Μνεία

  • Βαρβάρα Παπαδοπούλου, «Μνήμη», Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη
  • Ανδρέας Σκαρλάτος, «Τα ξεχασμένα χρόνια», Ζωγράφειο Γυμνάσιο – Λύκειο Κωνσταντινούπολης
Φωτογραφίες Βραβευθέντων

 

Γ. ΒΡΑΒΕΙΑ  ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Ευγενία Φαλιαρίδου

Κριτική επιτροπή:
Βενετία Κουτσού, Λέκτορας Εφαρμογών, Τμήμα Δημιουργικού Σχεδιασμού και Ένδυσης, ΔΙΠΑΕ, Ενδυματολόγος, Σχεδιάστρια
Στέλιος Ντεξής, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, Σχολή Καλών Τεχνών ΑΠΘ, Εικαστικός
Ελευθερία Στόικου, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Δημιουργικού Σχεδιασμού και Ένδυσης, ΔΙΠΑΕ, Εικαστικός

ΛΥΚΕΙΟ

1ο Βραβείο

  • Χρυσάνθη Αλτίνογλου, Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη
  • Ελένη – Μαρία Κοττάκη, Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Αγίου Νικολάου

2ο Βραβείο

  • Αθανασία Δαλακούρα, Σχολεία ΑΞΙΟΝ (Γυμνάσιο & Λύκειο)
  • Κλεοπάτρα Κορδοπάτη, 2ο ΓΕΛ Μεσολογγίου
  • Καρίνα Κορόλκο, ΓΕΛ Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ευόσμου

3o Βραβείο

  • Ελπίδα Ξεφτέρη, 1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού
  • Αντωνία – Βερώνη Οικονόμου, Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη
  • Γεράσιμος – Ιωάννης Σταματελάτος, ΕΝΕΕΓΥΛ Κατερίνης

Εύφημη Μνεία

  • Άρτεμις Μπαλάνου, Ιδιωτικό ΓΕΛ «Εκπαιδευτική Αναγέννηση – Εκπαιδευτήρια Αντωνοπούλου»
Φωτογραφίες Βραβευθέντων

 

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

1o Βραβείο

  • Μιρέλλα Ιωσηφίδου, Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Βόλου ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΟΕ
  • Βασιλική Λατζανάκη, Γυμνάσιο Αγίων Θεοδώρων Κορινθίας

2o Βραβείο

  • Αριάνα Γιάσκεβιτς, 5ο Γυμνάσιο Ξάνθης
  • Ζωή Παπαδοπούλου, 1ο Γυμνάσιο Σταυρούπολης
  • Μαρία Σαρδέλη, Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

3o Βραβείο

  • Βασιλική Καζά, 5ο Γυμνάσιο Ξάνθης
  • Εύα Καραδήμου, 6ο Γυμνάσιο Κατερίνης
  • Δωροθέα Προφίλης, Ζωγράφειο Γυμνάσιο – Λύκειο Κωνσταντινούπολης
  • Αλίκη – Ελένη Ροδακινιά, Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

Εύφημη Μνεία

  • Μα Γίνγκ Γίνγκ, Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

Βραβείο Κοινού

  • Γιώτα Πανταζή, 3ο ΓΕΛ Σερρών
Φωτογραφίες Βραβευθέντων

 

Δ. ΒΡΑΒΕΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Ευγενία Φαλιαρίδου

Κριτική επιτροπή:
Βενετία Κουτσού, Λέκτορας Εφαρμογών, Τμήμα Δημιουργικού Σχεδιασμού και Ένδυσης, ΔΙΠΑΕ, Ενδυματολόγος, Σχεδιάστρια
Στέλιος Ντεξής, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, Σχολή Καλών Τεχνών ΑΠΘ, Εικαστικός
Ελευθερία Στόικου, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Δημιουργικού Σχεδιασμού και Ένδυσης, ΔΙΠΑΕ, Εικαστικός

ΛΥΚΕΙΟ

1o Βραβείο

  • Χριστίνα Σταύρου, Σχολεία ΑΞΙΟΝ (Γυμνάσιο & Λύκειο)

2o Βραβείο

  • Κλαίρι Ντάνι, 1ο ΕΠΑΛ Ιλίου

3o Βραβείο

  • Γιώργιος Τοψής, 23ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης
  • Χαν Νικόλας, Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Αγίου Νικολάου
Φωτογραφίες Βραβευθέντων

 

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

1o Βραβείο

  • Βασιλική Μεταξά, 5ο Γυμνάσιο Ξάνθης

2o Βραβείο

  • Δοξάκης Καπουνιαρίδης, Σχολεία ΑΞΙΟΝ (Γυμνάσιο & Λύκειο)

3o Βραβείο

  • Αθανασία Μανωλακούδη, 1ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου Λήμνου

Βραβείο Κοινού

  • Μαρία – Ελένη Δωράκη, 1ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου Λήμνου
Φωτογραφίες Βραβευθέντων

 

Ε. ΒΡΑΒΕΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Υπεύθυνοι Καθηγητές: Ελένη Θεοδωρίδου / Ιωάννης Πολυμενέρης / Δήμος Νικόπουλος

Κριτική επιτροπή:
Βίκτωρ Γλυκίδης, Διευθυντής Χορωδίας, Καθηγητής Μονωδίας, Συνθέτης
Εριφύλη Δαμιανού, Διευθύντρια της Χορωδίας «Γιάννης Μάντακας», ΑΠΘ
Κωνσταντίνος Παντελίδης, Καθηγητής Πιάνου, Συνθέτης, Διδάκτορας Μουσικολογίας (Ιόνιο Πανεπιστήμιο PhD)

1o Βραβείο

  • Μουσικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης με Λυκειακές Τάξεις
  • Μουσικό Σχολείο Κατερίνης

2o Βραβείο

  • Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

Έπαινοι

  • Γυμνάσιο Ν. Καλλικράτειας
  • ΓΕΛ Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ευόσμου

Βραβείο Κοινού

  • Μουσικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης με Λυκειακές Τάξεις
Φωτογραφίες Βραβευθέντων

 

ΣΤ. ΒΡΑΒΕΙΑ ΘΕΑΤΡΟΥ

Υπεύθυνος Καθηγητής: Κωνσταντίνος Σύρρης

Κριτική επιτροπή:
Γιάννης Ρήγας, Διευθυντής Σπουδών Δραματικής Σχολής, ΚΘΒΕ
Σιμόνη Γκολούμποβιτς, Θεατρολόγος, ΚΘΒΕ
Αναστασία Κελέση, Κινησιολόγος, ΚΘΒΕ

1o Βραβείο

  • «Ελένη», 1o Ημερήσιο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου Λήμνου

2o Βραβείο

  • «Κύμα», 5ο ΓΕΛ Καβάλας

3o Βραβείο

  • «Ταξίδι με την Οδύσσεια», 1ο Πρότυπο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης

1ο Βραβείο Κοστουμιών

  • «Στον δρόμο της Ειρήνης», 2ο Γυμνάσιο Καλυβίων

1ο Βραβείο Θεατρικής Αγωγής

  • «Ελένη», 1ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου Λήμνου

1ο Βραβείο Ομαδικότητας

  • «Ελλάδα μέσα από τα μάτια του Καμπανέλλη», Εκπαιδευτήρια Μπακογιάννη

2ο Βραβείο Κοστουμιών

  • «Πλούτος», 3ο ΓΕΛ Σερρών

2ο Βραβείο Θεατρικής Αγωγής

  • «Ταξίδι με την Οδύσσεια», 1ο Πρότυπο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης

2ο Βραβείο Ομαδικότητας

  • «Ελένη», 1ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου Λήμνου

Βραβείο Σκηνικών

  • «Εκκλησιάζουσες», Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

Βραβείο Αυθεντικότητας

  • «Ελένη», 1ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου Λήμνου

Βραβείο Πρωτοτυπίας

  • «Ταξίδι με την Οδύσσεια», 1ο Πρότυπο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης

Βραβείο Πρώτου Ρόλου

  • Απόστολος Αγγελίδης, Δάσκαλος (Κύμα), 5ο ΓΕΛ Καβάλας

Βραβείο Κοινού

  • «Πλούτος», 3ο ΓΕΛ Σερρών

Βραβείο «Ευάγγελος Μαντουλίδης»

  • Κοραλία Γενίτσαρη, Πραξαγόρα (Εκκλησιάζουσες), Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη
Φωτογραφίες Βραβευθέντων

 

Τα 36 σχολεία που συμμετείχαν στη φετινή διοργάνωση:

1ο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου Λήμνου, 1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού, 1ο Γυμνάσιο Τυρνάβου, 1ο ΕΠΑΛ Ιλίου, 1ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Σταυρούπολης, 1ο Πρότυπο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης, 23ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης, 2ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων, 2ο ΓΕΛ Αργοστολίου, 2ο ΓΕΛ Θέρμης, 2ο ΓΕΛ Μεσολογγίου, 2ο Γυμνάσιο Καλυβίων, 3ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης, 3ο ΓΕΛ Σερρών, 5ο ΓΕΛ Καβάλας, 5ο Γυμνάσιο Ξάνθης, 6ο Γυμνάσιο Κατερίνης, ΓΕΛ Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ευόσμου, Γυμνάσιο Αγίων Θεοδώρων Κορινθίας, Γυμνάσιο Ν. Καλλικράτειας, Γυμνάσιο Νεάπολης Λασιθίου, Δημόσιο Ειδικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης, Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Αγίου Νικολάου, Εκπαιδευτήρια Αθηνά, Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, Εκπαιδευτήρια Μπακογιάννη, ΕΝΕΕΓΥΛ Κατερίνης, Ζωγράφειο Γυμνάσιο – Λύκειο Κωνσταντινούπολης, Ημερήσιο ΓΕΛ Νέου Μαρμαρά, Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Βόλου ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΟΕ, Ιδιωτικό ΓΕΛ «Εκπαιδευτική Αναγέννηση – Εκπαιδευτήρια Αντωνοπούλου», Ιδιωτικό Γυμνάσιο «Εκπαιδευτική Αναγέννηση – Εκπαιδευτήρια Αντωνοπούλου», Ιδιωτικό Ισότιμο Λύκειο – Κολλέγιο Αθηνών, Μουσικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης με Λυκειακές Τάξεις, Μουσικό Σχολείο Κατερίνης, Σχολεία ΑΞΙΟΝ (Γυμνάσιο & Λύκειο).

Χορηγοί:
CITY College – University of York Europe Campus, ΚΘΒΕ, Livemedia, Αφοι Κομπατσιάρη ΑΕ, ΜΕΒΓΑΛ, Μίλτος, Plaisir, Γούσιος

Χορηγοί Επικοινωνίας:
«Μακεδονία της Κυριακής», «Τύπος Θεσσαλονίκης», GRTimes.gr, Livemedia.gr, makthes.gr, thessnews.gr, typosthes.gr, viosimi.gr, Flash 99,4, Status 107,7

 

Συλλογή φωτογραφιών

Τα Βραβεία Πόστερ Πρόγραμμα Δελτίο Τύπου

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη αλλάζουν σελίδα…

Μετάβαση στο περιεχόμενο