10 χρόνια Αγώνες Τέχνης των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη

10 χρόνια Αγώνες Τέχνης των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη – Πανελλήνιοι Μαθητικοί Καλλιτεχνικοί Αγώνες 2024

Σε χώρο νεανικής καλλιτεχνικής δημιουργίας θα μετατραπούν  για τρεις ημέρες τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη.

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη για δέκατη χρονιά, με την έγκριση του ΥΠΑΙΘΑ (121606/ΓΔ4/27-10-2023) διοργανώνουν τους πανελλήνιους μαθητικούς Αγώνες Τέχνης, από την Πέμπτη, 7 έως και το Σάββατο, 9 Μαρτίου 2024.

Στη φετινή διοργάνωση συμμετέχουν 53 σχολεία, δημόσια και ιδιωτικά και πάνω από 650 μαθητές/ριες από όλη την Ελλάδα και την Ομογένεια.

Οι Αγώνες Τέχνης απευθύνονται σε μαθητές Γυμνασίου – Λυκείου της Ελλάδας και της Ομογένειας και αφορούν το βίντεο, το θέατρο, την ποίηση, τη μουσική (μουσικά και χορωδιακά σύνολα), τη ζωγραφική και τη φωτογραφία. Οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα σε ένα περιβάλλον εκπαιδευτικό που διδάσκει και εξασφαλίζει τον καθαρό και δίκαιο αγώνα να καλλιεργήσουν και να αναδείξουν τις δεξιότητές τους στην καλλιτεχνική έκφραση και δημιουργία και παράλληλα να συνειδητοποιήσουν την αξία της τέχνης στη σύγχρονη εποχή.

Για κάθε κατηγορία υπάρχει Κριτική Επιτροπή που αποτελείται από καταξιωμένες προσωπικότητες από τον χώρο της τέχνης. Την τελευταία ημέρα της διοργάνωσης θα πραγματοποιηθεί απονομή βραβείων στους συμμετέχοντες.

Την τελετή λήξης θα ανοίξει μουσικοχορευτικό δρώμενο των μαθητών/ριών του Ζωγραφείου Γυμνασίου – Λυκείου Κωνσταντινούπολης.

Για την καλύτερη ενημέρωσή σας ακολουθούν τα μέλη της Κριτικής Επιτροπής κάθε κατηγορίας και τα σχολεία.

Τα μέλη της Κριτικής Επιτροπής ανά κατηγορία:

Κατηγορία Βίντεο

Κριτική επιτροπή: Δημήτριος Γιαχνής, Απόφοιτος Τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας, προπτυχιακός φοιτητής Τμήματος Κινηματογράφου ΑΠΘ,  Κλεονίκη Δρούγκα, Μέλος ΕΕΠ Τμήματος Κινηματογράφου, ΑΠΘ,  με κατεύθυνση το σενάριο, Άννα – Μαρία Λαγόρτση, Απόφοιτος τμήματος Κινηματογράφου στο ΑΠΘ με μεταπτυχιακό στο σενάριο

Κατηγορία Ποίηση

Κριτική επιτροπή: Θωμάς Κοροβίνης, Συγγραφέας, Γιάννης Πάσχος, Ποιητής, Συγγραφέας, Κυριάκος Συφιλτζόγλου, Ποιητής

Κατηγορία Ζωγραφική

Κριτική επιτροπή: Ελευθερία Στόικου, Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Δημιουργικού Σχεδιασμού & Ένδυσης ΔΙΠΑΕ, Εικαστικός, Βενετία Κουτσού, Λέκτορας Εφαρμογών του Τμήματος Δημιουργικού Σχεδιασμού & Ένδυσης ΔΙΠΑΕ, Ενδυματολόγος, Σχεδιάστρια,  Στέλιος Ντεξής, Επίκουρος Καθηγητής της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών, ΑΠΘ

Κατηγορία Φωτογραφία

Κριτική επιτροπή: Ελευθερία Στόικου, Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Δημιουργικού Σχεδιασμού & Ένδυσης ΔΙΠΑΕ, Εικαστικός, Βενετία Κουτσού, Λέκτορας Εφαρμογών του Τμήματος Δημιουργικού Σχεδιασμού & Ένδυσης ΔΙΠΑΕ, Ενδυματολόγος, Σχεδιάστρια,  Στέλιος Ντεξής, Επίκουρος Καθηγητής της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών ΑΠΘ

Κατηγορία Θέατρο

Κριτική επιτροπή: Γιάννης Ρήγας, Διευθυντής Σπουδών Δραματικής Σχολής, ΚΘΒΕ

Καθηγητές/ηθοποιοί του ΚΘΒΕ

Κατηγορία Μουσική

Κριτική επιτροπή: Φανή Καραγιάννη, Πιανίστα, Μουσικολόγος, Καθηγήτρια πιάνου και Ανώτερων Θεωρητικών,  Αντώνης Κωνσταντινίδης, Σύμβουλος Εκπαίδευσης Μουσικής, Κωνσταντίνος Παντελίδης,  Καθηγητής Πιάνου, Συνθέτης, Μέλος της Ένωσης Ελλήνων Μουσουργών, Δρ. Μουσικολογίας (Ιόνιο Πανεπιστήμιο PhD)

Τα σχολεία που συμμετέχουν στη φετινή διοργάνωση:

1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού, 1ο ΓΕΛ Μεσσήνης, 1ο ΓΕΛ Ξάνθης, 1ο Γυμνάσιο Ελευθερίου – Κορδελιού, 1ο Γυμνάσιο Κατερίνης, 1ο Γυμνάσιο Τυρνάβου «Αχιλλέας Τζάρτζανος», 1ο ΕΠΑΛ Ελευθερούπολης, 1ο ΕΠΑΛ Νέας Ιωνίας Μαγνησίας, 1ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου Λήμνου, 1ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Σταυρούπολης, 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Νέας Ιωνίας Μαγνησίας, 1ο Πρότυπο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης, 2ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων, 2ο ΓΕΛ Καλυβίων, 2ο ΓΕΛ Κορωπίου, 2ο Γυμνάσιο Αλεξάνδρειας, 2ο Γυμνάσιο Καλυβίων, 2ο Γυμνάσιο Νέας Μηχανιώνας, 3ο ΓΕΛ Κοζάνης, 3ο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Θεσσαλονίκης, 4ο Γυμνάσιο Ξάνθης, 4ο Πειραματικό ΓΕΛ Τρικάλων «Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης», 5ο ΓΕΛ Καβάλας, 5o Γυμνάσιο Ξάνθης, 5ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας «Ευαγόρας Παλληκαρίδης», 6o Γυμνάσιο Κατερίνης, 7ο Γυμνάσιο Κέρκυρας, 12ο ΓΕΛ Λάρισας, ΓΕΛ Νέας Καλλικράτειας, ΓΕΛ Μυκόνου, Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις Γαλάτιστας, Γυμνάσιο Νέας Καλλικράτειας, Γυμνάσιο Σκαδού Νάξου, Γυμνάσιο Τραγαίας Νάξου, Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Αγίου Νικολάου, Εκπαιδευτήρια Αθηνά, Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη, Ελληνογαλλική Σχολή Καλαμαρί, ΕΠΑΛ Μυκόνου, Ζωγράφειο Γυμνάσιο – Λύκειο Κωνσταντινούπολης, Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Βόλου ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΟΕ, Ιδιωτικό ΓΕΛ «Εκπαιδευτική Αναγέννηση – Εκπαιδευτήρια Αντωνοπούλου», Ιδιωτικό Γυμνάσιο «Εκπαιδευτική Αναγέννηση – Εκπαιδευτήρια Αντωνοπούλου», Λύκειο «Πνοή Αγάπης» Αργυροκάστρου, Μουσικό Σχολείο Άρτας, Μουσικό Σχολείο Δράμας, Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης, Μουσικό Σχολείο Καβάλας, Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Αθηνών, Πρότυπο ΕΠΑΛ Κρύας Βρύσης, Σχολεία ΑΞΙΟΝ (Γυμνάσιο & Λύκειο)

Πρόγραμμα Αγώνων Τέχνης

Τα Βραβεία Πόστερ Πρόγραμμα Δελτίο
Τύπου

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη αλλάζουν σελίδα…

Μετάβαση στο περιεχόμενο