Πανελλήνιοι Μαθητικοί Καλλιτεχνικοί Αγώνες: Ένα τριήμερο με τη μαθητική φαντασία και δημιουργία στα καλύτερά της…

Απονομή βραβείων στους 10ους Αγώνες Τέχνης των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη

Με μεγάλη επιτυχία και με τη συμμετοχή 650 μαθητών/ριών και 150 εκπαιδευτικών από 52 Γυμνάσια και Λύκεια της Ελλάδας και της Ομογένειας πραγματοποιήθηκαν οι Πανελλήνιοι Μαθητικοί Αγώνες Τέχνης, που διοργάνωσαν με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας για δέκατη συνεχόμενη χρονιά τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη. Οι μαθητές διαγωνίστηκαν στο βίντεο, το θέατρο, την ποίηση, τη μουσική (μουσικά και χορωδιακά σύνολα), τη ζωγραφική και τη φωτογραφία.

Θέμα των φετινών Αγώνων Τέχνης ήταν ο στίχος του ποιητή Μίλτου Σαχτούρη «Ας μη το κρύβουμε, διψάμε για ουρανό!»

Ήταν ένα τριήμερο με πρωταγωνίστριες τη μαθητική φαντασία και δημιουργία. Ένα τριήμερο γεμάτο τέχνη, πολιτισμό, εκπαίδευση, δημιουργική συνάντηση και συνύπαρξη με τους συνομηλίκους, γόνιμο προβληματισμό, χαρά, αισιοδοξία για τις νέες γενιές, όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να καλλιεργήσουν και να αναδείξουν τις δεξιότητές τους στην καλλιτεχνική έκφραση και δημιουργία, να συνειδητοποιήσουν την αξία της τέχνης στη σύγχρονη εποχή, να δημιουργήσουν με ευαισθησία και ανθρωπιά.

Η κριτική επιτροπή της κάθε κατηγορίας, που αποτελούνταν και φέτος από καταξιωμένες προσωπικότητες από τον χώρο της τέχνης, εξέφρασε την ικανοποίηση και τον ενθουσιασμό της για το επίπεδο των μαθητικών δημιουργιών, την προσπάθεια των μαθητών και το ταλέντο τους.

Την τελευταία ημέρα των Αγώνων Τέχνης πραγματοποιήθηκε η τελετή απονομής των βραβείων, στο κατάμεστο Θέατρο του Πολιτιστικού και Αθλητικού Κέντρου των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη.

Την τελετή λήξης άνοιξε μουσικοχορευτικό δρώμενο 27 περίπου μαθητών/τριών του Ζωγραφείου Γυμνασίου – Λυκείου Κωνσταντινούπολης υπό την καθοδήγηση του Διευθυντή τους Γιάννη Δεμιρτζόγλου, οι οποίοι καταχειροκροτήθηκαν από το πολυπληθές κοινό.

Τη διοργάνωση της εκδήλωσης είχε η Γενική Διευθύντρια των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη, κ. Άσπα Χασιώτη μαζί με άξιους συνεργάτες της.

Στην τελετή απονομής παραβρέθηκαν μεταξύ άλλων: οι βουλευτές Θεσσαλονίκης κ.κ. Κώστας Γκιουλέκας, Σταύρος Καλαφάτης και Δημήτρης Κούβελας, η ευρωβουλευτής κ. Μαρία Σπυράκη, ο Γενικός Πρόξενος της Τουρκίας κ. Serkan Gedik, η Περιφερειακή Σύμβουλος κ. Όλια Βασιλάκη, η Αντιδήμαρχος Αθλητισμού Νεολαίας και Εθελοντισμού του Δήμου Θεσσαλονίκης κ. Κούλα Γιαννακίδου, η Διευθύντρια Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης κ. Ζωή Βαζούρα, ο Διευθυντής Εκπαίδευσης Δ. Θεσσαλονίκης κ. Χρήστος Ρουμπίδης, οι εκπαιδευτικοί των σχολείων, γονείς και μαθητές κ.ά.

Τα βραβεία έλαβαν οι μαθητές/τριες και τα σχολεία:

Α. ΒΡΑΒΕΙΑ VIDEO

Υπεύθυνος Καθηγητής: Δημήτριος Χατζάκης

Κριτική επιτροπή: Δημήτριος Γιαχνής, Απόφοιτος Τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας, προπτυχιακός φοιτητής Τμήματος Κινηματογράφου, ΑΠΘ/  Κλεονίκη Δρούγκα, Μέλος ΕΕΠ Τμήματος Κινηματογράφου, ΑΠΘ, Μεταπτυχιακό στο σενάριο / Άννα – Μαρία Λογόρτση, Απόφοιτος Τμήματος Κινηματογράφου, ΑΠΘ, Μεταπτυχιακό στο σενάριο

1ο Βραβείο

  • «Η παρέα του Ουρανού», 1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού

2o Βραβείο

  • «Όλα για την αγάπη», Σύμπραξη Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη – Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Αγίου Νικολάου
  • «Μαχαλάς», Ζωγράφειο Γυμνάσιο – Λύκειο Κωνσταντινούπολης

3o Βραβείο          

  • «Αν ήμουν ελεύθερος», 3ο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Θεσσαλονίκης,

Βραβείο Κοινού

  • «Δώσε μου μια ευκαιρία», 2ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων

Β. ΒΡΑΒΕΙΑ ΠΟΙΗΣΗΣ

Υπεύθυνος Καθηγητής: Ιωάννης Ρίγγας

Κριτική επιτροπή: Θωμάς Κοροβίνης, Συγγραφέας / Γιάννης Πάσχος, Ποιητής, Συγγραφέας / Κυριάκος Συφιλτζόγλου, Ποιητής

1ο Βραβείο

  • Κωνσταντίνος Σγουρός, «Επίκληση», Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Αγίου Νικολάου

2o Βραβείο

  • Καλλιόπη Ροτσιοπούλου, «Βρέχει ροδοπέταλα», 2ο Γυμνάσιο Αλεξάνδρειας

3o Βραβείο          

  • Μαρία – Ελένη Νικολοπούλου, «Ακτίνες ελπίδας», 2ο Γυμνάσιο Αλεξάνδρειας
  • Θεοδώρα Ζάτκα, «Για μερικές σταγόνες», Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

Εύφημη Μνεία

  • Μπερτίνα Πούτσι, «Ομορφιά», 2ο Γυμνάσιο Αλεξάνδρειας
  • Χαρίκλεια Μεργιά, «Το χώμα νοτισμένο ανάμεσα στα δάχτυλά μου…», 1ο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου Λήμνου
  • Ελένη Λιακατή, «Κυανό χαρμάνι», Εκπαιδευτήρια Αθηνά
  • Μελίνα Γκιολέ, «Εκ Λανιακέας ορμώμενη», 4ο Πειραματικό ΓΕΛ Τρικάλων «Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης»

Γ. ΒΡΑΒΕΙΑ  ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Βογιατζή Φωτεινή

Κριτική επιτροπή: Βενετία Κουτσού, Λέκτορας Εφαρμογών, Τμήμα Δημιουργικού Σχεδιασμού και Ένδυσης, ΔΙΠΑΕ, Ενδυματολόγος, Σχεδιάστρια / Στέλιος Ντεξής, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, Σχολή Καλών Τεχνών ΑΠΘ, Εικαστικός/ Ελευθερία Στόικου, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Δημιουργικού Σχεδιασμού και Ένδυσης, ΔΙΠΑΕ, Εικαστικός

Βραβείο Κοινού

  • Αθανασία Δαλακούρα, Γενικό Λύκειο Άξιον Ξάνθης

ΛΥΚΕΙΟ

1ο Βραβείο

  • Δέσποινα Ζαχαροπούλου, 12ο ΓΕΛ Λάρισας

2ο Βραβείο

  • Γεωργία Αμυγδάλου, 2ο ΓΕΛ Καλυβίων
  • Χρυσούλα Καραγιαννίδου, ΓΕΛ Νέας Καλλικράτειας

3o Βραβείο

  • Άννα Σαλαχώρα, ΓΕΛ Νέας Καλλικράτειας
  • Ντερίν Ιμπίς, 1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού

Εύφημη Μνεία

  • Βασιλική Γιασεμίδου, Πρότυπο ΕΠΑΛ Κρύας Βρύσης

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

1o Βραβείο

  • Δημήτριος Μπατζές, Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις Γαλάτιστας

2o Βραβείο

  • Ερατώ Μαστροδούκα, 2ο Γυμνάσιο Καλυβίων
  • Μαρία Αικατερίνη Ρηγοπούλου Στύλου, Ελληνογαλλική Σχολή Καλαμαρί

3o Βραβείο

  • Φωτεινή Σούρλα, Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Βόλου «ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΟΕ»
  • Στυλιανή Ντέλλα, 1ο Γυμνάσιο Τυρνάβου «Αχιλλέας Τζάρτζανος»

Δ. ΒΡΑΒΕΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Φωτεινή Βογιατζή

Κριτική επιτροπή: Βενετία Κουτσού, Λέκτορας Εφαρμογών, Τμήμα Δημιουργικού Σχεδιασμού και Ένδυσης, ΔΙΠΑΕ, Ενδυματολόγος, Σχεδιάστρια / Στέλιος Ντεξής, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, Σχολή Καλών Τεχνών ΑΠΘ, Εικαστικός / Ελευθερία Στόικου, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Δημιουργικού Σχεδιασμού και Ένδυσης, ΔΙΠΑΕ, Εικαστικός

Βραβείο Κοινού

  • Σπανιά Θεοφανία – Περιστέρα, 4ο Πειραματικό ΓΕΛ Τρικάλων «Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

ΛΥΚΕΙΟ

1o Βραβείο

  • Έλλη Καραμήτσιου, Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

2o Βραβείο

  • Ιωάννης Κωνσταντινίδης, 2ο ΓΕΛ Καλυβίων

3o Βραβείο

  • Δημήτριος Τσαλίκης, 2ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

1o Βραβείο

  • Μιχαήλ – Άγγελος Τσιμπονίδης, 6ο Γυμνάσιο Κατερίνης

2o Βραβείο

  • Ευαγγελία Λαχανά, 4ο Γυμνάσιο Ξάνθης

3o Βραβείο

  • Δέσποινα Γούναρη, 1ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου Λήμνου

Ε. ΒΡΑΒΕΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Υπεύθυνοι Καθηγητές: Ελένη Θεοδωρίδου / Ιωάννης Πολυμενέρης / Δήμος Νικόπουλος

Κριτική επιτροπή: Φανή Καραγιάννη, Πιανίστα Μουσικολόγος, Καθηγήτρια πιάνου και Ανωτέρων Θεωρητικών

Αντώνης Κωνσταντινίδης, Σύμβουλος Εκπαίδευσης Μουσικής

Κωνσταντίνος Παντελίδης, Καθηγητής Πιάνου, Συνθέτης, Μέλος της Ένωσης Ελλήνων

Μουσουργών, Δρ. Μουσικολογίας (Ιόνιο Πανεπιστήμιο PhD)

1o Βραβείο

  • Μουσικό Σχολείο Δράμας
  • Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
  • 1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού

2o Βραβείο

  • 7ο Γυμνάσιο Κέρκυρας
  • ΓΕΛ και Γυμνάσιο Νέας Καλλικράτειας
  • 1ο Πρότυπο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης
  • Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

Έπαινοι

  • ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Μυκόνου
  • Μουσικό Σχολείο Άρτας
  • Ταστσόγλου Ελπινίκη, Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης, Διεύθυνση μουσικού συνόλου

Βραβείο Κοινού

  • Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

ΣΤ. ΒΡΑΒΕΙΑ ΘΕΑΤΡΟΥ

Υπεύθυνος Καθηγητής: Κωνσταντίνος Σύρρης

Κριτική επιτροπή: Νέλλη Δελλή, Ηθοποιός, Σκηνοθέτις, Απόφοιτη Δραματικής Σχολής ΚΘΒΕ και του Εθνικού Θεάτρου / Κώστας Καφαντάρης, Καλλιτεχνικός Διευθυντής ερασιτεχνικών σχολών χορού Καφαντάρη /Μαρία Στεφάνου, Συγγραφέας, Θεατρική Παραγωγός, Musical Perfomer / Έλενα Τιτίρλα, Λυρικοδραματική Σοπράνο

1o Βραβείο

  • «Ένα ζευγάρι φτερά παρακαλώ», 1ο ΕΠΑΛ Ελευθερούπολης

2o Βραβείο

  • «Φόνος στην έπαυλη Χάβερσαμ», 1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού
  • «Dancing with Cats», 4ο Πειραματικό ΓΕΛ Τρικάλων «Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης»

3o Βραβείο

  • «Ιφιγένεια εν Αυλίδι», 1o ΓΕΛ Μεσσήνης
  • «Κύπρος, Γη Θαλασσοφίλητη», 5ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας «Ευαγόρας Παλληκαρίδης»

Βραβείο Ευάγγελος Μαντουλίδης

  • Καραγεωργίου Μανώλης, 1ο ΓΕΛ Μεσσήνης, «Ιφιγένεια εν Αυλίδι»

Βραβείο Ερμηνείας

  • 1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού, Βογιατζή Μαριάνθη, Δεσποινίς Φλωράνς, «Φόνος στην έπαυλη Χάβερσαμ»

Βραβείο Σκηνοθεσίας

  • 1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού, Ασλάνογλου Άννα Μαρία, «Φόνος στην έπαυλη Χάβερσαμ»

Βραβείο Σκηνογραφίας

  • Μουσικό Σχολείο Καβάλας, «Ποιος έζησε καλά και ποιος καλύτερα»
  • Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, «Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας»

Βραβείο Πρωτοτυπίας

  • 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Νέας Ιωνίας Μαγνησίας, «Θυσία»
  • 1ο ΕΠΑΛ Ελευθερούπολης, «Ένα ζευγάρι φτερά, παρακαλώ»
  • 5ο ΓΕΛ Καβάλας, «Μαμά Φεύγω»

Βραβείο Θεατρικής Αγωγής

  • Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη, «Του Κουτρούλη ο Γάμος»

Βραβείο Ενδυματολογίας

  • 4ο Πειραματικό ΓΕΛ Τρικάλων «Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης, «Dancing with Cats»

Βραβεία Video

  • 5ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας «Ευαγόρας Παλληκαρίδης», «Κύπρος, Γη Θαλασσοφίλητη»
  • 5ο ΓΕΛ Καβάλας, «Μαμά Φεύγω»
  • 1ο ΕΠΑΛ Ελευθερούπολης, «Ένα ζευγάρι φτερά, παρακαλώ»

Βραβείο Χρήσης Ορθού Λόγου

  • 1ο ΓΕΛ Μεσσήνης, «Ιφιγένεια εν Αυλίδι»
  • Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, «Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας»

Βραβείο Κινησιολογίας

  • 4ο Πειραματικό ΓΕΛ Τρικάλων «Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης, «Dancing with Cats»

Βραβείο Ομαδικότητας

  • 1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού, «Φόνος στην έπαυλη Χάβερσαμ»
  • 2ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων, «Black Out”

Βραβείο Κοινού

  • Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη, «Του Κουτρούλη ο Γάμος»

Τα  52 σχολεία που συμμετείχαν  στη φετινή διοργάνωση:

1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού, 1ο ΓΕΛ Μεσσήνης, 1ο ΓΕΛ Ξάνθης, 1ο Γυμνάσιο Ελευθερίου – Κορδελιού, 1ο Γυμνάσιο Κατερίνης, 1ο Γυμνάσιο Τυρνάβου «Αχιλλέας Τζάρτζανος», 1ο ΕΠΑΛ Ελευθερούπολης, 1ο ΕΠΑΛ Νέας Ιωνίας Μαγνησίας, 1ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου Λήμνου, 1ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Σταυρούπολης, 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Νέας Ιωνίας Μαγνησίας, 1ο Πρότυπο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης, 2ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων, 2ο ΓΕΛ Καλυβίων, 2ο ΓΕΛ Κορωπίου, 2ο Γυμνάσιο Αλεξάνδρειας, 2ο Γυμνάσιο Καλυβίων, 2ο Γυμνάσιο Νέας Μηχανιώνας, 3ο ΓΕΛ Κοζάνης, 3ο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Θεσσαλονίκης, 4ο Γυμνάσιο Ξάνθης, 4ο Πειραματικό ΓΕΛ Τρικάλων «Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης», 5ο ΓΕΛ Καβάλας, 5o Γυμνάσιο Ξάνθης, 5ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας «Ευαγόρας Παλληκαρίδης», 6o Γυμνάσιο Κατερίνης, 7ο Γυμνάσιο Κέρκυρας, 12ο ΓΕΛ Λάρισας, ΓΕΛ Νέας Καλλικράτειας, ΓΕΛ Μυκόνου, Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις Γαλάτιστας, Γυμνάσιο Νέας Καλλικράτειας, Γυμνάσιο Σκαδού Νάξου, Γυμνάσιο Τραγαίας Νάξου, Ε.Ε.Ε.Κ. Αγίου Νικολάου, Εκπαιδευτήρια Αθηνά, Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη, Ελληνογαλλική Σχολή Καλαμαρί, ΕΠΑΛ Μυκόνου, Ζωγράφειο Γυμνάσιο – Λύκειο Κωνσταντινούπολης, Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Βόλου ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΟΕ, Ιδιωτικό ΓΕΛ «Εκπαιδευτική Αναγέννηση – Εκπαιδευτήρια Αντωνοπούλου», Ιδιωτικό Γυμνάσιο «Εκπαιδευτική Αναγέννηση – Εκπαιδευτήρια Αντωνοπούλου», Λύκειο «Πνοή Αγάπης» Αργυροκάστρου, Μουσικό Σχολείο Άρτας, Μουσικό Σχολείο Δράμας, Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης, Μουσικό Σχολείο Καβάλας

Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Αθηνών, Πρότυπο ΕΠΑΛ Κρύας Βρύσης, Σχολεία ΑΞΙΟΝ (Γυμνάσιο & Λύκειο).

Συλλογή Φωτογραφιών

 

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη αλλάζουν σελίδα…

Μετάβαση στο περιεχόμενο