«Χρόνια Πολλά» από τους μαθητές της Β΄ Δημοτικού

Κάθε χρόνο στις αρχές της άνοιξης οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ Δημοτικού προετοιμάζονταν για τη γιορτή της 25ης Μαρτίου, μια γιορτή που ξυπνούσε νοσταλγικές αναμνήσεις και γλυκές θύμησες σε όλους όσοι την παρακολουθούσαν στο Θέατρο του Πολιτιστικού Κέντρου των Εκπαιδευτηρίων.

«Χρόνια Πολλά» από τους μαθητές της Β΄ Δημοτικού

Οι έντονοι θεατρικοί διάλογοι, τα πατριωτικά ποιήματα και τα ζωηρά τραγούδια ξεσήκωναν μικρούς και μεγάλους, καθώς ζωντάνευαν γνωστές και άγνωστες πτυχές της θρησκευτικής μας παράδοσης και της εθνικής μας ιστορίας, περνώντας σε όλους αισιόδοξα μηνύματα.

Φέτος, σε μια εποχή που πρωταγωνιστούν η πανδημία και ο φόβος, οι μαθητές της Β΄ Δημοτικού στέλνουν και πάλι το ίδιο ελπιδοφόρο μήνυμα αλλά με έναν διαφορετικό τρόπο. Με αστείρευτο μεράκι και αξιοζήλευτο πάθος και με τη βοήθεια των γονιών τους, του κ. Πολυμενέρη, του κ. Μιχαηλίδη ΄19 και των δασκάλων τους έφτιαξαν ένα βίντεο με ένα συμβολικό τραγούδι αφιερωμένο στην Επανάσταση του 1821 και στη σημαία της πατρίδας μας.

Με αφορμή τη συμπλήρωση 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση, τα λόγια, το πάθος και τα χαμόγελα των μικρών παιδιών αποκτούν μια άλλη δυναμική και αξία, καθώς περνούν σε όλους το μήνυμα και την πεποίθηση ότι σύντομα θα βγούμε νικητές και πάλι.

Οι μαθητές της Β΄ Δημοτικού με τόλμη και ζωντάνια βροντοφωνάζουν μέσα από το τραγούδι τους το μήνυμα ότι δεν θα αργήσει να έρθει η μέρα εκείνη που θα διώξουμε μακριά τον αόρατο εχθρό που έχει αλλάξει σημαντικά τη ζωή μας. Η μέρα που ελεύθεροι πια θα απολαμβάνουμε τη ζωή!

«Χρόνια πολλά» σε όλους!