Ολυμπιάδες - Παγκόσμια Πρωταθλήματα

Διακρίσεις

Τα Εκπαιδευτήρια έχουν τη φήμη του «σχολείου των μεγάλων διακρίσεων» και, πράγματι, το όνομα των Εκπαιδευτηρίων συνοδεύει μαθητές που επάξια κατέκτησαν πανελλήνιες και διεθνείς διακρίσεις σε όλα τα γνωστικά αντικείμενα αλλά και στους τομείς του αθλητισμού και του πολιτισμού.

Μαθηματικά

Διεθνής Ολυμπιάδα Μαθηματικών
International Mathematical Olympiad (IMO)

Β. Γεωργιάδης 58η Διεθνής Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Βραζιλία 2017
Ρ. Τσιάμης 58η Διεθνής Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Βραζιλία 2017
Ε. Ταρατόρης 51η Διεθνής Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Καζακστάν 2010
Ρ. Τσιάμης 57η Διεθνής Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Χονγκ Κονγκ 2016
Ρ. Τσιάμης 59η Διεθνής Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Ρουμανία 2018
Β. Γεωργιάδης 57η Διεθνής Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Χονγκ Κονγκ 2016
Α. Παναγιωτόπουλος 56η Διεθνής Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Ταϊλάνδη 2015
Ε. Ταρατόρης 50η Διεθνής Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Γερμανία 2009

Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών
Balkan Mathematical Olympiad (BMO)

Β. Γεωργιάδης 34η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, ΠΓΔΜ 2017
Ρ. Τσιάμης 35η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Σερβία 2018
Ρ. Τσιάμης 34η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, ΠΓΔΜ 2017
Ρ. Τσιάμης 33η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Αλβανία 2016
Ε. Ταρατόρης 27η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Μολδαβία 2010
Β. Γεωργιάδης 33η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Αλβανία 2016
Γ. Βενιζέλος 32η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Ελλάς 2015
Ρ. Κετσετσίδης 32η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Ελλάς 2015
Α. Παναγιωτόπουλος 32η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Ελλάς 2015
Ε. Ταρατόρης 26η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Σερβία 2009

Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων
Junior Balkan Mathematical Olympiad (JBMO)

Κ. Κωνσταντινίδης 24η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων, Διαδικτυακά 2020
Ρ. Τσιάμης 19η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων, Σερβία 2015
Π. Λιάμπας 24η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων,  Διαδικτυακά 2020
Μ. Κωνσταντινίδου 23η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων, Κύπρος 2019
Ρ. Τσιάμης 18η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων, ΠΓΔΜ 2014
Κ. Κωνσταντινίδης 23η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων, Κύπρος 2019
Ο. Πλοιαρίδης 20η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων, Ρουμανία 2016
Π. Κουτσογεώργος 18η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων, ΠΓΔΜ 2014
Γ. Βενιζέλος 17η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων, Τουρκία 2013
Ν. Καλοσίδης 17η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων, Τουρκία 2013

 

Μεσογειακή Ολυμπιάδα Μαθηματικών
Mediterranean Mathematics Olympiad (MMO)

Ρ. Τσιάμης 2016
Α. Παναγιωτόπουλος 2014
Ε. Μάστορης 2010
Ε. Φριλίγκου 2010
Ε. Ταρατόρης 2010, 2009

 

Πληροφορική

Διεθνής Ολυμπιάδα Πληροφορικής
International Olympiad in Informatics (IOI) 

Χ. - Α. Μαντουλίδης 18η Διεθνής Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Μεξικό 2006
Ι. Τσουκαλίδης 13η Διεθνής Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Φινλανδία 2001
Χ. - Α. Μαντουλίδης 19η Διεθνής Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Κροατία 2007
Ι. Τσουκαλίδης 12η Διεθνής Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Κίνα 2000
10η Διεθνής Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Πορτογαλία 1998

Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής
Balkan Olympiad in Informatics (BOI)

Χ. - Α. Μαντουλίδης 15η Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Μολδαβία 2007
Ι. Τσουκαλίδης   8η Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής, ΠΓΔΜ 2000,
  7η Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Ελλάς 1999

 

Ρ. Κετσετσίδης 24η Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Κύπρος 2016
Χ. - Α. Μαντουλίδης 14η Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Κύπρος 2006,
13η Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Ελλάς 2005

 

Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής Νέων
Junior Balkan Olympiad in Informatics (JBOI)

Γ. Βενιζέλος 7η Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής Νέων, Βουλγαρία 2013

 

Βιολογία

Διεθνής Ολυμπιάδα Βιολογίας
International Biology Olympiad (IBO)

Ν. Κωνσταντινίδου 30η Διεθνής Ολυμπιάδα Βιολογίας, Ουγγαρία 2019
Κ. Σαμαράς - Τσακίρης 23η Διεθνής Ολυμπιάδα Βιολογίας, Σιγκαπούρη 2012
Ε. Κωνσταντινίδου 24η Διεθνής Ολυμπιάδα Βιολογίας, Ελβετία 2013

Αστρονομία και Αστροφυσική

Διεθνής Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής
International Olympiad on Astronomy and Astrophysics (IOAA)

Γ. Παπαχατζάκης 10η Διεθνής Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής, Ινδία 2016
Ρ. Τσιάμης 11η Διεθνής Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής, Ταϋλάνδη 2017
Γ. Παπαχατζάκης 9η Διεθνής Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής, Ινδονησία 2015
Ε. Τσαπράζη 8η Διεθνής Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής, Ρουμανία 2014
Α. Παλάσκος 7η Διεθνής Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής, Ελλάς 2013

 

F1 in Schools

F1 in Schools

Infinite Racing ΗΠΑ, 2016

Ρομποτική

First Lego League (FLL)

Γ. Αρτοποιός, Γ. Βλαχονάσιος, Ι. Θεοδωρίδου, Δ. Καρτσωνάκης, Α. Κολέττας, Χ. Μυτής, Α. Πανταζής, Κ. Παπαδόπουλος First Lego League 2019 - Into Orbit, Λίβανος 2019

 

Γ. Αρτοποιός, Γ. Βλαχονάσιος, Ι. Θεοδωρίδου, Δ. Καρτσωνάκης, Α. Κολέττας, Χ. Μυτής, Α. Πανταζής, Κ. Παπαδόπουλος First Lego League 2019 - Into Orbit, Λίβανος 2019

 

Γ. Αρτοποιός, Γ. Βλαχονάσιος, Ι. Θεοδωρίδου, Δ. Καρτσωνάκης, Α. Κολέττας, Χ. Μυτής, Α. Πανταζής, Κ. Παπαδόπουλος First Lego League 2019 - Into Orbit, Λίβανος 2019

EUSO

Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών (EUSO)

Ο. - Κ. Βλαχονάσιος Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών, Πορτογαλία - Αλμάδα 2019
Ν. Κωνσταντινίδου Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών, Πορτογαλία - Αλμάδα 2019
Β. Φραγκόπουλος Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών, Πορτογαλία - Αλμάδα 2019

Φυσική

Διεθνής Ολυμπιάδα Φυσικής
International Physics Olympiad (IPhO)

Γ. Σκολιανός 36η Διεθνής Ολυμπιάδα Φυσικής, Ισπανία 2005

 

Ολυμπιονίκες

Γ. Βενιζέλος '16                   περισσότερα...

Χάλκινο μετάλλιο, 32η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Ελλάς 2015
Χάλκινο μετάλλιο, 17η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων, Τουρκία 2013
Χάλκινο μετάλλιο, 7η Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής Νέων, Βουλγαρία 2013

Β. Γεωργιάδης '17                   περισσότερα...

Χρυσό μετάλλιο, 58η Διεθνής Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Βραζιλία 2017
Χρυσό μετάλλιο, 34η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, ΠΓΔΜ 2017
Χάλκινο μετάλλιο, 33η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Αλβανία 2016
Εύφημη μνεία, 57η Διεθνής Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Χονγκ Κονγκ 2016

Ν. Καλοσίδης '16                   περισσότερα...

Χάλκινο μετάλλιο, 17η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων, Τουρκία 2013

Ρ. Κετσετσίδης '16                   περισσότερα...

Χάλκινο μετάλλιο, 32η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Ελλάς 2015
Χάλκινο μετάλλιο, 24η Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Κύπρος 2016

Π. Κουτσογεώργος '17                   περισσότερα...

Χάλκινο μετάλλιο, 18η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων, ΠΓΔΜ 2014

Ε. Κωνσταντινίδου '13                   περισσότερα...

Εύφημη μνεία, 24η Διεθνής Ολυμπιάδα Βιολογίας, Ελβετία 2013

Χ. - Α. Μαντουλίδης '07                   περισσότερα...

Αργυρό μετάλλιο, 18η Διεθνής Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Μεξικό 2006
Αργυρό μετάλλιο, 15η Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Μολδαβία 2007
Χάλκινο μετάλλιο, 19η Διεθνής Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Κροατία 2007
Χάλκινο μετάλλιο, 14η Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Κύπρος 2006
Χάλκινο μετάλλιο, 13η Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Ελλάς 2005

Α. Παλάσκος '14                   περισσότερα...

Εύφημη μνεία, 7η Διεθνής Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής, Ελλάς 2013

Α. Παναγιωτόπουλος '14                   περισσότερα...

Χάλκινο μετάλλιο, 32η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Ελλάς 2015
Χάλκινο μετάλλιο, Μεσογειακή Ολυμπιάδα Μαθηματικών 2014
Εύφημη μνεία, 56η Διεθνής Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Ταϊλάνδη 2015

Γ. Παπαχατζάκης '16                   περισσότερα...

Χάλκινο μετάλλιο, 10η Διεθνής Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής, Ινδία 2016
Εύφημη μνεία, 9η Διεθνής Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής, Ινδονησία 2015

Ο. Πλοιαρίδης '19                   περισσότερα...

Χάλκινο μετάλλιο, 20η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων, Ρουμανία 2016

Κ. Σαμαράς - Τσακίρης '12                   περισσότερα...

Χάλκινο μετάλλιο, 23η Διεθνής Ολυμπιάδα Βιολογίας, Σιγκαπούρη 2012

Γ. Σκολιανός '05                   περισσότερα...

Εύφημη μνεία, 36η Διεθνής Ολυμπιάδα Φυσικής, Ισπανία 2005

Ε. Ταρατόρης '10                   περισσότερα...

Αργυρό μετάλλιο, 51η Διεθνής Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Καζακστάν 2010
Αργυρό μετάλλιο, 27η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Μολδαβία 2010
Χάλκινο μετάλλιο, 26η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Σερβία 2009
Χάλκινο μετάλλιο, Μεσογειακή Ολυμπιάδα Μαθηματικών 2010
Χάλκινο μετάλλιο, Μεσογειακή Ολυμπιάδα Μαθηματικών 2009

Ε. Τσαπράζη '14                   περισσότερα...

Χάλκινο μετάλλιο, 8η Διεθνής Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής, Ρουμανία 2014

Tsiamis_Olympionikes

Ρ. Τσιάμης '18                   περισσότερα...

Χρυσό μετάλλιο, 19η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων, Σερβία 2015
Αργυρό μετάλλιο, 58η Διεθνής Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Βραζιλία 2017
Αργυρό μετάλλιο, 35η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Σερβία 2018
Αργυρό μετάλλιο, 34η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, ΠΓΔΜ 2017
Αργυρό μετάλλιο, 33η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Αλβανία 2016
Αργυρό μετάλλιο, 18η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων, ΠΓΔΜ 2014
Χάλκινο μετάλλιο, 57η Διεθνής Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Χονγκ Κονγκ 2016
Χάλκινο μετάλλιο, Μεσογειακή Ολυμπιάδα Μαθηματικών 2016
Εύφημη μνεία, 59η Διεθνής Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Ρουμανία 2018
Εύφημη μνεία, 11η Διεθνής Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής, Ταϋλάνδη 2017

Ι. Τσουκαλίδης '01                   περισσότερα...

Αργυρό μετάλλιο, 13η Διεθνής Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Φινλανδία 2001
Αργυρό μετάλλιο, 8η Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής, ΠΓΔΜ 2000
Αργυρό μετάλλιο, 7η Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Ελλάς 1999
Χάλκινο μετάλλιο, 12η Διεθνής Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Κίνα 2000
Χάλκινο μετάλλιο, 10η Διεθνής Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Κίνα 1998

Ν. Κωνσταντινίδου                   περισσότερα...

Χάλκινο μετάλλιο, 30η Διεθνής Ολυμπιάδα Βιολογίας, Ουγγαρία 2019

M. Konstantinidou

Μ. Κωνσταντινίδου                   περισσότερα...

Αργυρό μετάλλιο, 23η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων, Κύπρος 2019

Κ. Κωνσταντινίδης                   περισσότερα...

Χάλκινο μετάλλιο, 23η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων, Κύπρος 2019

Καλαθοσφαίριση

Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Αγοριών Λυκείου
World Schools Championship Basketball

Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Αγοριών Λυκείου, Ισραήλ 1999

Ομάδα:
Θ. Αγλαμίσης, Κ. Βαρδαβάς, Σ. Γεωργιάδης, Θ. Γεωργίτσης, Ν. Ζήσης, Κ. Κυριαζόπουλος, Σ. Μανουσάκης, Χ. Μαρκόπουλος, Α. Παπαδόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος, Ν. Σιδηρόπουλος, Γ. Σουρμελίδης

Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Αγοριών Λυκείου, Πολωνία 2005

Ομάδα:
Α. Αντωνιάδης, Κ. Γαλαζούλας, Μ. Γιαννακίδης, Α. Γρύλλης, Ι. Δαμαλής, Κ. Δημητριάδης, Σ. Ιωακειμίδης, Α. Κελεσίδης, Μ. Ματαλών, Θ. Πλιούκας, Δ. Τραυλός, Γ. Χατσατούρωβ

Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Αγοριών Λυκείου, Τουρκία 2009

Ομάδα:
Π. Βελισσαρίου, Π. Γρίψιος, Α. Δαβάνης, Α. Δελληγιώργης, Σ. Ζεϊμπέκης, Μ. Καραΐσκος, Α. Ναούμης, Δ. Πανταζής - Περγαμηνέλης, Κ. Σούλης, Θ. Τζιλής, Θ. Τσαλκιτζής, Σ. Χατζηχαρίσης

Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Αγοριών Λυκείου, Ελλάδα 2019

Ομάδα:
A. Νικολαΐδης, Α. Καλόγηρος , Χ. Φόρογλου, Ε. Σίμογλου, Α. - Χ. Ψαθάς , Δ. - Π. Κεραμάρης, Γ. Γκύζης, Α. Περρής, Π. Τσάμης, Θ. Κατσαούνης, Λ. Φρύδας, Δ. - Ρ. Ντιάθ Λούις Καβαλιαράκης

Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Αγοριών Λυκείου, Κύπρος 2013

Ομάδα:
Ν. Ανδρεάδης, Χ. Βενετόπουλος, Γ. Βουδούρης, Α. Γαϊτανίδης, Μ. Γεροθανάσης, Α. Γκαβέζος, Χ. Κιουτσούκαλης, Ν. Μητακίδης, A. Παπαδόπουλος, Α. Ρεφατλάρι, Σ. Συρόπουλος, Ι. - Ν. Τάκης

Επιτραπέζια Αντισφαίριση

Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης

Ο. Νικολαΐδης,
Ε. Τσόκανος
Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης, Σλοβακία 2002

 

Κλασικός Αθλητισμός

Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Κλασικού Αθλητισμού

Μ. Παλασίου Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Κλασικού Αθλητισμού, Κίνα 1999

 

Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης

1η θέση παγκόσμια: Ομάδα αγοριών Λυκείου, Ισραήλ 1999

2η θέση παγκόσμια: Ομάδα αγοριών Λυκείου, Πολωνία 2005

3η θέση παγκόσμια: Ομάδα αγοριών Λυκείου, Τουρκία 2009

H Oμάδα Μπάσκετ των Εκπαιδευτηρίων ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα, κατακτώντας την πέμπτη θέση

5η θέση παγκόσμια: Ομάδα αγοριών Λυκείου, Ελλάδα 2019

11η θέση παγκόσμια: Ομάδα αγοριών Λυκείου, Κύπρος 2013