Κοινωνική Προσφορά

Εταιρική Κοινωνική Ευθύνη

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη και ο Μορφωτικός Αθλητικός Σύλλογος Ευάγγελος Μαντουλίδης, πιστά στον παιδαγωγικό ρόλο που έχουν αναλάβει από την ίδρυσή τους το 1978, αναλαμβάνουν δράσεις και πρωτοβουλίες που αναδεικνύουν την κοινωνική τους ευαισθησία και το διαχρονικό τους ενδιαφέρον για την ανάπτυξη και την πρόοδο της κοινωνίας, την προστασία του περιβάλλοντος, την παιδεία και τον πολιτισμό.

Στα Εκπαιδευτήρια πιστεύουμε ότι η Εταιρική Κοινωνική Ευθύνη πρέπει να είναι καθημερινή πράξη και συνείδηση όχι μόνο για κάθε επιχειρηματία αλλά και για κάθε πολίτη που σέβεται τον εαυτό του και αγαπάει την πατρίδα του. Η προσφορά στον συνάνθρωπο και στην κοινωνία και η φροντίδα για το περιβάλλον πρέπει να καλλιεργηθεί και να εμφυσηθεί στους νέους από πολύ νωρίς. Το σχολείο οφείλει να καλλιεργεί τις αξίες αυτές και να παραδίδει μαθήματα ανθρωπιάς, αλληλεγγύης και σεβασμού στο περιβάλλον.

Με συνέπεια και αίσθημα ευθύνης υλοποιούμε δράσεις και αναλαμβάνουμε πρωτοβουλίες σε βάση εθελοντική, γνωρίζοντας καλά ότι η υπεύθυνη συμπεριφορά οδηγεί στην αειφόρο ανάπτυξη και ευημερία. Πεποίθησή μας είναι ότι μόνον όταν η κοινωνία προοδεύει, προοδεύουν και εξελίσσονται τα μέλη της.

Για τον λόγο αυτό καλλιεργούμε στους μαθητές από τα πρώτα βήματά τους στα Εκπαιδευτήρια το υψηλό αίσθημα ευθύνης και προσφοράς μέσα από μία σειρά δράσεων φιλανθρωπικού χαρακτήρα, με σκοπό τη βοήθεια προς τον συνάνθρωπο και την κοινωνία.

Επιθυμώντας να εξασφαλίσουμε στους μαθητές ίσες ευκαιρίες πρόσβασης στο αγαθό της Παιδείας, παρέχουμε οικονομική ενίσχυση σε άπορους μαθητές και υποτροφίες (πλήρεις ή μερικές) με βάση την ακαδημαϊκή επίδοση, τη διαγωγή και τις διακρίσεις σε διαγωνισμούς, περιφερειακούς, πανελλήνιους και διεθνείς, καθώς και στον αθλητισμό σε μαθητές που αξίζουν ένα καλύτερο μέλλον.

Πιστεύοντας ότι η αιμοδοσία αποτελεί ανεκτίμητη κοινωνική προσφορά και γνωρίζοντας ότι οι ανάγκες του αίματος είναι διαρκώς αυξανόμενες, ιδρύσαμε τράπεζα αίματος, στην οποία αιμοδότες είναι εθελοντές από το διδακτικό, το διοικητικό και το βοηθητικό προσωπικό των Εκπαιδευτηρίων όσο και από τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας και των αποφοίτων μας.

Με τη διοργάνωση κοινών δράσεων και εκδηλώσεων που προάγουν την παιδεία και τον πολιτισμό δίνουμε στους νέους της ομογένειας κίνητρα, για να καλλιεργήσουν την αγάπη τους για την ελληνική γλώσσα, να δυναμώσουν τη σχέση τους με την Ελλάδα και να συνεχίσουν να προσπαθούν για το καλύτερο αύριο της Ομογένειας.

Εκδηλώσεις με το Ζωγράφειο

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη στηρίζοντας έμπρακτα την εθνική προσπάθεια για την αντιμετώπιση της πανδημίας και κυρίως τον αγώνα που δίνει το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό της χώρας πήραν την πρωτοβουλία, ευαισθητοποίησαν μαθητές, γονείς, φίλους και συνεργάτες και συγκέντρωσαν το ποσό των €30.000 για την αγορά ιατρικού εξοπλισμού, για τις ανάγκες της Γ΄ Πανεπιστημιακής Παιδιατρικής Κλινικής του Ιπποκράτειου Νοσοκομείου.

Η Γ΄ Πανεπιστημιακή Παιδιατρική Κλινική του Ιπποκράτειου Νοσοκομείου αποτελεί το κέντρο αναφοράς όλων των παιδιατρικών ασθενών με COVID-19 για τη Β. Ελλάδα, όπως επίσης και το κέντρο του προγράμματος υποστήριξης παιδιών με σοβαρές αναπηρίες, από και προς το σπίτι (Home Care). Το πρόγραμμα (Home Care) στο οποίο μέχρι σήμερα έχουν ενταχθεί 248 παιδιά έχει στόχο την κατά το δυνατόν απεξάρτηση παιδιών με σοβαρά προβλήματα υγείας από το Νοσοκομείο και την επιστροφή τους στο σπίτι, με τη στενή παρακολούθηση από ειδική ομάδα, σε σύνδεση πάντα με την Κλινική.

Προσφορά εξοπλισμού στο Ιπποκράτειο

Μέσα από πολυπληθείς εκδηλώσεις, όπως το Χριστουγεννιάτικο Φιλανθρωπικό BAZAAR και το Πανηγύρι ενισχύουμε το έργο τους και συμβάλλουμε στην προσπάθειά τους για την αντιμετώπιση κοινωνικών προβλημάτων.

Οργανισμοί που στηρίζουμε και ενισχύουμε:

• Make a Wish
  • Αμυμώνη
  • Ανοιχτή Αγκαλιά
  • ΑΡΣΙΣ
  • Αρωγή 12+
  • Γ' Παιδιατρική Κλινική Α.Π.Θ - Home Care - Ιπποκράτειο Νοσοκομείο
  • Γενικό Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης «Γεώργιος Παπανικολάου»
  • Γιατροί του Κόσμου
  • «Είμαι Εδώ» Σύνδεσμος Φίλων Ιδρύματος Άγιος Παντελεήμων
  • Ελληνική Σχολή Σκύλων-Οδηγών Λάρα
  • ΕΨΥΠΕ
  • Ζωγράφειο Λύκειο
  • ΘΕΡΜΑΪΔΕΣ: Παναθηναϊκή Πανελλαδική Οργάνωση Γυναικών
  • Ίδρυμα Κοινωνικής Πρόνοιας «Άγιος Παντελεήμονας»
  • ΚΕΘΕΑ: Κέντρο Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων
  • ΚΕΝΤΡΟ Α.Μ.Ε.Α. «Ο ΣΩΤΗΡ»
  • Κιβωτός του Κόσμου
  • ΜΕΡΙΜΝΑ
  • Ομάδα παιδιών με ξεχωριστές ικανότητες «ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ»
  • Ορφανοτροφείο Μέλισσα
  • Παιδικό Χωριό SOS Πλαγιαρίου
  • Πνοή Ελπίδας
  • Πρόγραμμα Εναλλακτικής Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων «ΑΡΓΩ»
  • ΣΥΖΩΗ: ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΟΡΑΣΗΣ & ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΑΝΑΠΗΡΙΕΣ
  • Σύλλογος «Φίλων των Παιδιών με Χρόνιες Ρευματοπάθειες»
  • Σύλλογος Γονέων Παιδιών με σύνδρομο DOWN Βορείου Ελλάδος
  • Σώμα Φίλων ΑΜΕΑ «Δράση για το κάτι άλλο»
  • Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες (UNHCR)
  • Φάρος Του Κόσμου
  • Φίλες της ΕΛΕΠΑΠ
  • Φίλοι της Μέριμνας Θεσσαλονίκης
  • Φιλοζωικό Σωματείο «Η Αγάπη»
  • Χαμόγελο του παιδιού

Με στόχο να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές την ανάγκη της εθελοντικής προσφοράς και να συμβάλουν στο χαμόγελο των συνανθρώπων τους.

Ο εθελοντισμός καλλιεργεί στην πράξη τις αξίες της αλληλεγγύης και της ανθρωπιάς και φέρνει κοντά τους ανθρώπους. Με τέτοιες πράξεις αγάπης και αλληλεγγύης οι μαθητές μας αποκτούν πολύτιμα βιώματα και μαθαίνουν να προσφέρουν και να νοιάζονται για τους συνανθρώπους μας.

Εθελοντικές Δράσεις

Donation to George Papanikolaou Hospital

Καλλιεργούμε την περιβαλλοντική συνείδηση και την αγάπη για το περιβάλλον μέσα από μια σειρά βιωματικών περιβαλλοντικών δράσεων και πρωτοβουλιών, όπως οι 2 φωτοβολταϊκοί σταθμοί στα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, που προάγουν τη βιώσιμη ανάπτυξη και εξασφαλίζουν την προστασία του περιβάλλοντος. Για τον λόγο αυτό μας απονέμεται επί σειρά ετών η Πράσινη Σημαία των Οικολογικών Σχολείων.

Περιβαλλοντικές δράσεις