Διακρίσεις στην 4η μαθητική συνάντηση δημοσίου λόγου στα γαλλικά

Το Σάββατο, 11 Μαρτίου 2017 στο κολέγιο Δελασάλ πραγματοποιήθηκε η 4η Μαθητική Συνάντηση Δημόσιου Λόγου στα γαλλικά, “Conseil des Jeunes Citoyens”. Δεκατρείς μαθητές των Εκπαιδευτηρίων συμμετείχαν στα αγωνίσματα του μονόλογου - αυθόρμητου λόγου και του διττού -προτρεπτικού  λόγου και κατέκτησαν τις παρακάτω θέσεις:

Διττός λόγος (βραβείο  Jeune Citoyen 2017):

• 1η Θέση Β. Τριανταφύλλου (Α΄ Λυκείου - θεματική ενότητα Culture)
  • 1η Θέση Χ. Χωρινός  (Γ΄ Γυμνασίου - θεματική ενότητα Ecologie)
  • 1η Θέση  Σ. Ζήσης  (Β΄ Γυμνασίου  - θεματική ενότητα Citoyenneté)

Διττός λόγος (βραβείο Prix de Mérite 2017)

• 3η Θέση  Χ - Α .Ευσταθίου  (Γ’ Γυμνασίου - θεματική ενότητα Citoyenneté).

Η Μ. Μερτζιμέκη, μαθήτρια της Β Λυκείου και περσινή νικήτρια συμμετείχε ως μέντορας και κριτής στους τελικούς.
Στην συνάντηση συμμετείχαν ιδιωτικά σχολεία από τη Θεσσαλονίκη και την Αθήνα, όπως , το Αρσάκειο Λύκειο Θεσσαλονίκης, η Ελληνογαλλική σχολή Saint - Paul, το Κολέγιο Δελασάλ, η Ιόνιος Σχολή, το Λεόντειο Λύκειο Ν. Σμύρνης και το Λεόντειο Λύκειο Πατησίων, η Ελληνογαλλική Σχολή Ουρσουλινών και το Κέντρο ξένων γλωσσών Ρόζης.