Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός (ΣΕΠ) 2017

Στο πλαίσιο του προγράμματος ΣΕΠ τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη διοργάνωσαν το «Τριήμερο Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού», από τη Δευτέρα, 3 Απριλίου έως την Τετάρτη, 5 Απριλίου 2017, με σκοπό να βοηθήσουν τους μαθητές τους στη διαδικασία επιλογής των σπουδών, να τους δώσουν μία σαφή εικόνα για ποικίλα επαγγέλματα και να τους διευκολύνουν στη μελλοντική τους επιλογή.

Ο επαγγελματικός προσανατολισμός κρίνεται ιδιαίτερα σημαντικός σήμερα περισσότερο από ποτέ, καθώς η πληρέστερη γνώση της επαγγελματικής πραγματικότητας βοηθά πάντα στη λήψη ωριμότερων αποφάσεων.

Εκλεκτοί επαγγελματίες, φίλοι, γονείς και απόφοιτοι των Εκπαιδευτηρίων για δύο μέρες ενημέρωσαν τους μαθητές της Α΄ Λυκείου για τις συνθήκες και τις προοπτικές σύγχρονων αλλά και παραδοσιακών επαγγελμάτων, προκειμένου να προσανατολιστούν επαγγελματικά και να επιλέξουν το μελλοντικό επάγγελμά τους με γνώση και ευθύνη.

ΣΕΠ 2017
Εκδήλωσης