9ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Από την Τρίτη 26 έως και την Παρασκευή 28 Απριλίου 2017, και ώρες 10.00 - 16.00, οι μαθητές του Δημοτικού και του Γυμνασίου των Εκπαιδευτηρίων, συμμετείχαν στο 9ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής που έλαβε χώρα στο Πλανητάριο ΝΟΕΣΙΣ.

Οι μαθητές του Γυμνασίου: Χ. Αλβανός, Ν. Βαντούλης, Ι. Δημουλιός, Σ. Μάστορης, Ε. Μήτρου, Α. Νταβιντεάου, Α. Παπαδόπουλος και Θ. Τζέλλος παρουσιάζοντας την εργασίας τους "Προγραμματίζοντας με C++: Ηλεκτρονική Ψηφοφορία".

Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης Α. Τσιορβάς και Α. - Χ. Παμπουκίδης παρουσίασαν την εργασία τους με τίτλο «Εκπαιδευτικό παιχνίδι γνώσεων για παιδιά νηπιαγωγείου με το λογισμικό scratch»

1S8V5762

και οι μαθητές Φ. Γιαννακόπουλος της Ε’ τάξης και Ν. Ιωαννίδης της ΣΤ’ τάξης, την εργασία τους με θέμα «Πόσο καλά γνωρίζουν οι μαθητές τη μηχανή αναζήτησης Google;».

1S8V5763

Κατά την διάρκεια του συνεδρίου οι μαθητές παρακολούθησαν βιωματικές δράσεις προγραμματισμού και ρομποτικής, και παρουσίασαν τις εργασίες τους στην κεντρική σκηνή.