Διακρίσεις στη 2η Μαθητική Συνάντηση Δημόσιου Λόγου στα Γαλλικά

Το Σάββατο, 07 Μαρτίου 2015 πραγματοποιήθηκε η 2η Μαθητική Συνάντηση Δημόσιου Λόγου στα γαλλικά, “Conseil des Jeunes Citoyens”, που διοργανώθηκε στο κολέγιο Δελασάλ. Στη διοργάνωση συμμετείχαν 10 σχολεία, ιδιωτικά και δημόσια από Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Στη 2η Μαθητική Συνάντηση Δημόσιου Λόγου στα γαλλικά συμμετείχε μία ομάδα 5 μαθητών από το Γυμνάσιο και Λύκειο των Εκπαιδευτηρίων. Οι μαθητές αγωνίστηκαν στα αγωνίσματα του Μονόλογου - Αυθόρμητου λόγου και του Διττού λόγου όπου με την εξαιρετική τους εμφάνιση κατέκτησαν τις παρακάτω θέσεις:

• 1η Θέση στο αγώνισμα του Μονόλογου - Αυθόρμητου λόγου, βραβείο "Jeune Citoyen", κατέκτησε η μαθήτρια Ε. Καραβασίλη (Γ’ Γυμνασίου).
  • Finalistes στο αγώνισμα του Μονόλογου - Αυθόρμητου λόγου ήταν οι μαθητές: Μ. Μερτζιμέκη (Γ’ Γυμνασίου), Η. Πηλιανίδης (Γ’ Γυμνασίου).

Αξίζει να σημειωθεί ότι στον τελικό του Μονόλογου - Αυθόρμητου λόγου οι τρεις από τους τέσσερις finalistes ήταν μαθητές των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη.