Αγώνες Τέχνης 2018

Οι Αγώνες

Με μεγάλη επιτυχία και με τη συμμετοχή 600 τουλάχιστον μαθητών από 37 Γυμνάσια και Λύκεια της Ελλάδας και της Ομογένειας πραγματοποιήθηκαν οι Πανελλήνιοι Μαθητικοί Καλλιτεχνικοί Αγώνες, που διοργάνωσαν με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη. Στους Αγώνες Τέχνης οι μαθητές διαγωνίστηκαν στο θέατρο, τη μουσική, την ποίηση, τη ζωγραφική, τη φωτογραφία και το video.

Οι Αγώνες Τέχνης ήταν ένα τριήμερο γεμάτο πολιτισμό, εκπαίδευση, δημιουργική συνάντηση και συνύπαρξη με τους συνομηλίκους, γόνιμο προβληματισμό, χαρά, αισιοδοξία για τις νέες γενιές, όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να καλλιεργήσουν και να αναδείξουν τις δεξιότητές τους στην καλλιτεχνική έκφραση και δημιουργία, να συνειδητοποιήσουν την αξία της τέχνης στη σύγχρονη εποχή, να δημιουργήσουν με ευαισθησία και ανθρωπιά.

Την τελευταία ημέρα των Αγώνων Τέχνης πραγματοποιήθηκε η τελετή απονομής των βραβείων. Στην τελετή συμμετείχαν και οι μαθητές του Ζωγραφείου Λυκείου Κωνσταντινούπολης, οι οποίοι παρουσίασαν ένα μουσικοχορευτικό δρώμενο. Στη συνέχεια δόθηκαν τα βραβεία όλων των κατηγοριών.

Την τελετή απονομής παρουσίασε ο Παναγιώτης Κουντουράς.

Οι συμμετέχοντες

Στους Αγώνες Τέχνης συμμετείχαν τα εξής σχολεία:

1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού, 1ο ΓΕΛ Ξάνθης, 1ο ΓΕΛ Συκεών, 2ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων, 2ο ΓΕΛ Αργοστολίου Κεφαλλονιάς, 2ο ΓΕΛ Θερμαϊκού, 2ο ΓΕΛ Καλυβίων, 2ο Γυμνάσιο Καλυβίων, 2ο Γυμνάσιο Ξάνθης, 2ο Γυμνάσιο Τυρνάβου, 2ο Πειραματικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης, 3ο ΓΕΛ Ευόσμου, 3ο ΓΕΛ Καβάλας, 4ο ΓΕΛ Σταυρούπολης, 5ο Γυμνάσιο Ξάνθης, 5ο Γυμνάσιο Σερρών, 7ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης, Άξιον (Ιδιωτικά Σχολεία), ΓΕΛ Αξιού, ΓΕΛ Ν. Μουδανιών, Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο - Γυμνάσιο Λαμίας, Γυμνάσιο Βουλιαγμένης, Γυμνάσιο Γαλάτιστας, Γυμνάσιο Καλής, Γυμνάσιο Κοίμησης Σερρών, Γυμνάσιο Παλαιοχώρας Χαλκιδικής, Γυμνάσιο Προσοτσάνης, Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, Εκπαιδευτική Αναγέννηση - Εκπαιδευτήρια Αντωνοπούλου, Ελληνογαλλική Σχολή «Άγιος Ιωσήφ», ΕΠΑΛ Κρύας Βρύσης, Ζωγράφειο Λύκειο, Ιδιωτικό Γυμνάσιο - Λύκειο «Κολλέγιο Ψυχικού», Μειονοτικό Γυμνάσιο - Λύκειο Κομοτηνής, Μουσικό Σχολείο Βόλου, Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης, Μουσικό Σχολείο Σιάτιστας. Η κριτική επιτροπή για κάθε κατηγορία ήταν τριμελής και αποτελούνταν από εκλεκτούς εκπροσώπους των γραμμάτων και των τεχνών, με αδιαμφισβήτητο κύρος και αξία.

Τα βραβεία

Κατηγορία: Video
1ο Βραβείο 2ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων, "Τα Ματωμένα Χελιδόνια"
2ο Βραβείο Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, "Μία Έκρηξη"
3ο Βραβείο 2ο Πειραματικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης, «Ο Τοίχος»
Βραβείο Κοινού Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης, «Για να μην πάψω ποτέ ν’ αγαπώ»
Κατηγορία: Θέατρο
1ο Βραβείο Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, «Εν Τάξει»
2ο Βραβείο Γυμνάσιο Γαλάτιστας, «Ξυπόλητοι Ήρωες»
3ο Βραβείο 1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού, «Το μεγάλο μας Τσίρκο»
Βραβείο Ερμηνείας 1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού, Ζαγοριανού Χαρίκλεια
Βραβείο Κοινού 2ο Γυμνάσιο Τυρνάβου, «Η Ποντικοπαγίδα»
Κατηγορία: Μουσική
1ο Βραβείο Μειονοτικό Γυμνάσιο - Λύκειο Κομοτηνής
2ο Βραβείο 7ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης
Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη
3ο Βραβείο Μουσικό Σχολείο Σιάτιστας
Βραβείο Ειδικής Μνείας 1ο ΓΕΛ Ξάνθης
Βραβείο Κοινού 5ο Γυμνάσιο Σερρών
Κατηγορία: Ποίηση
1ο Βραβείο 1ο ΓΕΛ Συκεών, Κιαμίλης Νικόλαος, «Τρελός κόσμος»
2ο Βραβείο 1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού, Λαζαρίδης Μιχάλης, «Θεατράλε τραγωδία»
1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού, Σπυριάδου Σοφία, «Ξενιτιά ή Η πατρίδα μου»
3ο Βραβείο 4ο ΓΕΛ Σταυρούπολης, Παυλίδου Γεωργία, «Στης ξενιτιάς τα μονοπάτια»
Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, Καραφυλλιά Χριστίνα, «Αμερική και το χαμένο όνειρο»
Κατηγορία: Ζωγραφική (Λύκειο)
1ο Βραβείο ΕΠΑΛ Κρύας Βρύσης, Αλεξανδρής Αναστάσιος
2ο Βραβείο 1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού, Μπράμα Νάνσυ
Ζωγράφειο Λύκειο, Οζκουρκούτη Αγάπη - Χριστίνα
3ο Βραβείο 2ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων, Καγξίδης Μάριος
Εκπαιδευτική Αναγέννηση - Εκπαιδευτήρια Αντωνοπούλου, Χειμωνιάδου Αύρα
Κατηγορία: Ζωγραφική (Γυμνάσιο)
1ο Βραβείο Ελληνογαλλική Σχολή «Άγιος Ιωσήφ», Τόλης Αποστόλης
2ο Βραβείο Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλιδη, Γεροθανάση Ελένη
2ο Γυμνάσιο Ξάνθης, Φαρχάτ Αναΐς
3ο Βραβείο Ελληνογαλλική Σχολή «Άγιος Ιωσήφ», Φώσκολου Ιωάννα
Εκπαιδευτική Αναγέννηση - Εκπαιδευτήρια Αντωνοπούλου, Πάτση Μαρία
2ο Γυμνάσιο Τυρνάβου, Γκανάτσιου Λυδία
Κατηγορία : Ζωγραφική (Λύκειο & Γυμνάσιο)
Βραβείο Κοινού 2ο Γυμνάσιο Τυρνάβου, Γκανάτσιου Λυδία
Κατηγορία : Φωτογραφία (Λύκειο)
1ο Βραβείο ΓΕΛ Αξιού, Ρόμπας Γεώργιος
2ο Βραβείο 2ο ΓΕΛ Αργοστολίου, Γιαννάτου Αγγελική
2ο ΓΕΛ Καλυβίων, Μαρινάκης Μιχαήλ
3ο Βραβείο Ιδιωτικά Σχολεία «Άξιον» Ξάνθη, Θεοδωρίδου Ασπασία
1ο ΓΕΛ Συκεών, Μαυρουδόπουλος Αλέξανδρος
Κατηγορία : Φωτογραφία (Γυμνάσιο)
1ο Βραβείο Γυμνάσιο Καλής Σκύδρας, Αλμπάντης Βασίλειος
2ο Βραβείο 2ο Γυμνάσιο Τυρνάβου, Μακαγιός Γεώργιος
3ο Βραβείο 5ο Γυμνάσιο Ξάνθης, Παπαδοπούλου Δήμητρα
Κατηγορία : Φωτογραφία (Λύκειο & Γυμνάσιο)
Βραβείο Κοινού Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, Τηλέμαχος Παυλίδης

Μπορείτε να δείτε στο Livemedia βιντεοσκοπημένα τα δρώμενα όλων των ημερών και φωτογραφίες από αυτά.


Τα Βραβεία
  
Video & Φωτογραφίες
από τους Αγώνες Τέχνης 2018