Mystery Skype με τα Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα - Λιναρδάτου

Mystery_Skype_Me_Ekp_Lynardatu_Avgulea

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Με σακίδιο στην πλάτη κι έναν χάρτη… φύγαμε για την Ευρώπη» επισκεφτήκαμε την Digital Classroom και συνδεθήκαμε με την Α΄ τάξη των Εκπαιδευτηρίων Σ. Αυγουλέα - Λιναρδάτου, που βρίσκονται στην Αθήνα.

Σκοπός μας ήταν να παίξουμε το παιχνίδι «Mystery Skype», όπου τα παιδιά κάθε σχολείου προσπαθούν να βρουν σε ποια πόλη βρίσκονται τα παιδιά με τα οποία συνομιλούν. Έτσι τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν κάποια σύντομα δρώμενα και τραγούδια σχετικά με την ιστορία, τον μύθο, τα ήθη και τα έθιμα του τόπου τους. Αντίστοιχα, παρακολούθησαν και γνώρισαν στοιχεία της παράδοσης μιας άλλης πόλης.

Στη συνέχεια, ακολούθησε το παιχνίδι των ερωτήσεων που έκαναν μεταξύ τους τα παιδιά των δύο σχολείων, μέχρι να φτάσουν στη σωστή απάντηση. Το παιχνίδι μας στέφθηκε με επιτυχία, καθώς αμφότεροι βρήκαν σωστά την πόλη της αντίστοιχης ομάδας. Η επικοινωνία μας ολοκληρώθηκε με δυνατά χειροκροτήματα και εγκάρδιο αποχαιρετισμό.