Οι μαθητές του Δημοτικού γνωρίζουν τον Van Gogh

Van Gogh Alive Dim

Μικροί αλλά και μεγαλύτεροι μαθητές του Δημοτικού επισκέφτηκαν την Έκθεση «Van Gogh Alive» και γνώρισαν το έργο ενός από τους μεγαλύτερους ζωγράφους όλων των εποχών.

Η μεγαλειώδης έκθεση, που μάγεψε περισσότερους από 10.000.000 θεατές σε όλο τον κόσμο, ζωντάνεψε στα μάτια των παιδιών το συνολικό έργο του Van Gogh, καθώς και πτυχές της ζωής και της προσωπικότητάς του. Μέσα σε ένα περιβάλλον πολλαπλών προβολών, που γέμιζε κυριολεκτικά τον χώρο με γιγαντιαίες οθόνες, τα αριστουργήματα του Van Gogh ανέδειξαν τις αποχρώσεις, τις λεπτομέρειες, την τεχνοτροπία και την έμπνευση του καλλιτέχνη. Η γλυκιά αυτή πνευματική εμπειρία γέμισε με χρώματα και μουσική τους μικρούς μας επισκέπτες, διέγειρε τις αισθήσεις τους και τους ταξίδεψε στο σύμπαν του καλλιτέχνη.