Αγώνες Τέχνης 2019: Μια μεγάλη γιορτή εκπαίδευσης και πολιτισμού

Ομαδική φωτογραφία όλων των συμμετεχόντων μαθητών στους αγώνες τέχνης 2019

 

Με μεγάλη επιτυχία και με τη συμμετοχή περισσοτέρων από 600 μαθητών από 25 Γυμνάσια και Λύκεια από την Ελλάδα και την Ομογένεια πραγματοποιήθηκαν, στα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη για πέμπτη χρονιά οι Πανελλήνιοι Μαθητικοί Αγώνες Τέχνης με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Οι μαθητές διαγωνίστηκαν  στο θέατρο, την ποίηση, τη μουσική (μουσικά και χορωδιακά σύνολα), τη ζωγραφική και τη φωτογραφία.

Σε ένα περιβάλλον εκπαιδευτικό, που διδάσκει και εξασφαλίζει τον καθαρό και δίκαιο αγώνα, 600 περίπου μαθητές και εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να καλλιεργήσουν και να αναδείξουν τις δεξιότητές τους στην καλλιτεχνική έκφραση και δημιουργία και παράλληλα να συνειδητοποιήσουν την αξία της τέχνης στη σύγχρονη εποχή.

Η κριτική επιτροπή της κάθε κατηγορίας, που αποτελούνταν από καταξιωμένες προσωπικότητες από τον χώρο της τέχνης, εξέφρασαν την ικανοποίησή τους για το επίπεδο των μαθητικών δημιουργιών.

Την τελευταία ημέρα της διοργάνωσης πραγματοποιήθηκε η απονομή βραβείων στους συμμετέχοντες, ενώ το κοινό παρακολούθησε το μουσικοχορευτικό δρώμενο από τους μαθητές του Ζωγραφείου Λυκείου Κωνσταντινούπολης.

 

ΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ

 


ΒΡΑΒΕΙΑ  ΠΟΙΗΣΗΣ

1ο Βραβείο: Βαγενά Ελένη, «Αθήνα» 2ο Γυμνάσιο Καλυβίων
2o Βραβείο: Αλβανός Χρήστος, «Ου(τοπία)» Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη
2o Βραβείο: Βασιλειάδης Διογένης, «Τραγικοί Ευέλπιδες. Ας ήμουν εύελπις» Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη
3o Βραβείο: Καγιάννη Χριστίνα, «Αυτός ο τόπος θέλει υπομονή για ν’ αγαπηθεί» 1ο ΓΕΛ Λάρισας
3o Βραβείο: Παπαδόπουλος Αλέξανδρος, «Σαν έρθει η στιγμή» Εκπαιδευτήρια Γείτονα
Ειδικό Βραβείο: Βαλάση Δήμητρα, «Μου λείπει η άνοιξη» 1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού
Ειδικό Βραβείο: Καραγκούνη Ιωάννα, «Ο τόπος μου» Ζωγράφειο Λύκειο 

 


ΒΡΑΒΕΙΑ  ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ - ΛΥΚΕΙΟ

1ο Βραβείο: Χαριζάνη Αλεξάνδρα 1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού
2o Βραβείο: Πολυχρονίδου Ειρήνη 1ο ΓΕΛ Ξάνθης
2o Βραβείο: Κορωνάκη Έλλη 2ο ΓΕΛ Θερμαϊκού
3o Βραβείο: Τουλούπα Μαρία Εκπαιδευτική Αναγέννηση - Εκπαιδευτήρια Αντωνοπούλου
3o Βραβείο: Καλογερόπουλος Αλέξανδρος, Μεταλλινού Μαρία Ζωγράφειο Λύκειο
3o Βραβείο: Ηλία Νίκη 2ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων
Βραβείο Κοινού: Αγάπη Οζκουρκούδη Ζωγράφειο Λύκειο

               


ΒΡΑΒΕΙΑ  ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ – ΓΥΜΝΑΣΙΟ

1ο Βραβείο: Γκανάτσιου Λυδία 2ο Γυμνάσιο Τυρνάβου
2o Βραβείο: Φάκου Αναστασία 2ο Γυμνάσιο Καλυβίων
2o Βραβείο: Τσεμενή Ανθή  5ο Γυμνάσιο Ξάνθης
3o Βραβείο: Χουσιάδα Άννα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

               


ΒΡΑΒΕΙΑ  ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ

1ο Βραβείο: Τζούφας Γιάννης 1ο ΓΕΛ Ξάνθης
2o Βραβείο: Νεοχωρίτου Κατερίνα - Χαβουτσόγλου Στέλλα Ζωγραφείο Λύκειο
2o Βραβείο: Γκορτσίλας Ορέστης 2ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων
3o Βραβείο: Παπαϊακώβου Καλλιάδης 1ο ΓΕΛ Χαλκίδας
Βραβείο Κοινού: Νάκου Θεοδώρα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

 


ΒΡΑΒΕΙΑ  ΜΟΥΣΙΚΗ

1ο Βραβείο: 1ο ΓΕΛ Ξάνθης
2o Βραβείο: Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
3o Βραβείο: 1ο Γυμνάσιο Περαίας
3o Βραβείο: 7ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης
Βραβείο Κοινού: Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης   
Ειδικό Βραβείο: 2ο ΓΕΛ Θερμαϊκού
Ειδικό Βραβείο: Εκπαιδευτήρια «ΠΝΟΗ ΑΓΑΠΗΣ»
Ειδικό Βραβείο: Μουσικό Σχολείο Σιάτιστας

               


ΒΡΑΒΕΙΑ ΘΕΑΤΡΟ

Βραβείο Ευάγγελου Μαντουλίδη: Εκπαιδευτική Αναγέννηση – Εκπαιδευτήρια Αντωνόπουλου, «Άλκηστις»
1o Βραβείο: 3ο ΓΕΛ Ευόσμου, «Η αγγελία»
2o Βραβείο: Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη, «Δοκιμή στο τρίπτυχο: Πατρίδα, Ελευθερία, Ειρήνη»
3o Βραβείο: Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, «Εν Τέλεια»
Βραβείο Ερμηνείας: Παπαϊωάννου Πολυξένη, 2ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων, «Η Παναγία των Παρισίων»
Βραβείο Ερμηνείας: Πεσλής Κωνσταντίνος, 1ο ΓΕΛ Λάρισας, «Το σκλαβί»
Βραβείο Κοινού: 2ο Γυμνάσιο Πυλαίας - 2ο ΓΕΛ Πυλαίας, «Έδωσα υπόσχεση»
Βραβείο Καλύτερης Σκηνογραφίας: 2ο Γυμνάσιο Τυρνάβου, «Η αυλή των θαυμάτων»
Βραβείο Καλύτερης Ομάδας: Πρότυπο Γυμνάσιο Αναβρύτων, «Ο Σέρλοκ Χολμς και το γαλάζιο ρουμπίνι»
Βραβείο Πρωτοτυπίας:  1ο ΕΠΑΛ Ελευθερούπολης, «Το σακάκι που βελάζει»

               


 

Στους Αγώνες Τέχνης 2019 συμμετείχαν τα εξής σχολεία:

1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού, 1ο ΓΕΛ Λάρισας, 1ο ΓΕΛ Ξάνθης, 1ο ΓΕΛ Χαλκίδας, 1ο Γυμνάσιο Περαίας, 1ο ΕΠΑΛ Ελευθερούπολης, 2ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων, 2ο ΓΕΛ Θερμαϊκού, 2ο ΓΕΛ Πυλαίας, 2ο Γυμνάσιο Καλυβίων, 2ο Γυμνάσιο Πυλαίας2ο Γυμνάσιο Τυρνάβου, 3ο ΓΕΛ Ευόσμου, 5ο Γυμνάσιο Ξάνθης, 7ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης, Γυμνάσιο Βουλιαγμένης, Εκπαιδευτήρια «ΠΝΟΗ ΑΓΑΠΗΣ», Εκπαιδευτήρια Γείτονα, Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη, Εκπαιδευτική Αναγέννηση - Εκπαιδευτήρια Αντωνοπούλου, Ζωγράφειο Λύκειο, Μουσικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης, Μουσικό Σχολείο Σιάτιστας, Πρότυπο Γυμνάσιο Αναβρύτων


Φωτογραφίες από την εκδήλωση