Μαθήματα μέσω Skype για την  Α΄, Β΄ και Γ΄ Δημοτικού

Οι μαθητές του δημοτικού καθισμένοι στο πάτωμα μαζί με τη δασκάλα του όρθια δίπλα τους παρακολουθούν ομιλία μέσω skype

Ένα μοναδικό ταξίδι στον κόσμο των τροφίμων και της άγριας φύσης είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν οι μαθητές των τάξεων Α΄, Β΄ και Γ΄ Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων μέσω του προγράμματος Skype-Virtual field trips, που ετοιμάστηκε από τη WWF σε συνεργασία με τη Microsoft.

Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές των τριών τάξεων συνομίλησαν με την Ελένη Σβορώνου, η οποία, μέσω του διαδικτυακού της μαθήματος «Ο κόσμος στο πιάτο σου», προσπάθησε να τους μυήσει στα μυστικά και τους κανόνες της υγιεινής διατροφής, αλλά και να τους ευαισθητοποιήσει γύρω από θέματα οικολογικού ενδιαφέροντος.

Προς την ίδια κατεύθυνση η Χαρίκλεια Μινώτου μέσω του μαθήματός της « Αλκυονίδες μέρες - Η χελώνα καρέτα - καρέτα » έδωσε στα παιδιά πληροφορίες για το σπάνιο αυτό είδος χελώνας και συμβουλές για την προστασία του, η οποία στις μέρες μας είναι επιβεβλημένη περισσότερο από κάθε άλλη φορά. Ήταν μία πραγματικά ξεχωριστή εμπειρία!