Χριστουγεννιάτικη γιορτή της Ε΄ Δημοτικού

Στη Χριστουγεννιάτικη γιορτή της Ε' Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων, οι μαθητές παρουσίασαν σε γονείς, δασκάλους και συμμαθητές τους την παράσταση «Το μαγικό φίλτρο» από το ομότιτλο βιβλίο του Μιχαέλ Εντέ, σε θεατρική διασκευή της Γεωργίας Γκανά.

Μας ταξίδεψαν στην Παραμονή Πρωτοχρονιάς, όπου τα πλάσματα του δάσους καταστρώνουν το σχέδιό τους για την ανατροπή της προσπάθειας των μάγων να καταστρέψουν τον πλανήτη, αλλάζουν με επιτυχία το μαγικό φίλτρο, το περιβάλλον σώζεται και κάθε κατάρα γίνεται ευχή!

Οι μαθητές με την παράσταση «Το μαγικό φίλτρο» υπενθύμισαν την αξία της αγάπης, της ομαδικότητας, του σεβασμού προς τον συνάνθρωπο και το περιβάλλον. Η παράσταση έκλεισε με κάλαντα και χριστουγεννιάτικα τραγούδια βάζοντας μικρούς και μεγάλους στο πνεύμα των Χριστουγέννων και σε κλίμα γιορτινό.