«Ο κορονοϊός… αλλιώς» από τα «τριτάκια» των Εκπαιδευτηρίων

κορονοϊός αλλιώς

Μπορεί να μην άφησε ο κορονοϊός τους μαθητές της Γ’ Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων να πραγματοποιήσουν την καθιερωμένη σχολική τους γιορτή που με τόση αγωνία προετοίμαζαν, αποτέλεσε όμως πηγή έμπνευσης και αφορμή, για να συναντηθούν διαδικτυακά με τους συμμαθητές και τους δασκάλους τους, να τραγουδήσουν, να χορέψουν και να περάσουν αξέχαστα.

Ας τους χειροκροτήσουμε!

Η Γ’ Δημοτικού τραγουδάει για έναν αλλιώτικο… Κορονοϊό!

Πώς αντιμετωπίζεις μια πανδημία; Μα φυσικά, της αλλάζεις μορφή!

Τα «τριτάκια» μας, συνδυάζοντας έμπνευση και δημιουργικότητα, ζωγράφισαν ξεχωριστούς ιούς που προκαλούν μοναδικά συναισθήματα χαράς και ευτυχίας σ’ όποιον “νοσήσει”.

Ωστόσο δεν έμειναν μόνο εκεί! Προσμένοντας την πολυπόθητη επιστροφή τους στο σχολείο, τα παιδιά μας ένωσαν τις φωνές τους και με τη βοήθεια των δασκάλων τους που συνέθεσαν μουσική και στίχους, τραγούδησαν για έναν αλλιώτικο κορονοϊό, που “αλλάζει μορφή, σ’ ένα λεπτό, σε μια στιγμή”.

Λεπτομέρειες, στο βίντεο!

Στίχοι: Βογιατζής Γρηγόρης