Ένα βιβλίο για τα όνειρα του Θοδωρή

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Δημοτικού γνώρισαν την πονηρή αλεπού, η οποία κατάφερε με τεχνάσματα να ξεγελάσει τα ζώα του δάσους, μέσα από τις σελίδες του βιβλίου «Η Αλεπού μοδίστρα» της Χριστίνας Ντούμα, που διάβασαν στη διαδικτυακή τους τάξη.

Τα παιδιά συζήτησαν για τη δύναμη της συγχώρεσης και έφτιαξαν καρτούλα στο σχήμα αλεπουδίτσας, για να ζητήσουν συγγνώμη από τα ζωάκια του δάσους. Στο πλαίσιο του μαθήματος της Θεατρικής Αγωγής έπαιξαν παιχνίδια ρόλων, με σκοπό να προσεγγίσουν τις έννοιες της εκμετάλλευσης και τις αξίες της ειλικρινούς μεταμέλειας και της δικαιοσύνης, καλλιεργώντας την κριτική τους σκέψη.

Το βιβλίο, που σκοπό έχει να χαρίσει την ίδια τη ζωή, ενισχύοντας τον αγώνα της οικογένειας Ντούμα για τη θεραπεία του γιου τους Θοδωρή, κατάφερε να συγκινήσει τους μικρούς μας μαθητές με τα μηνύματα που μεταφέρει και να τους ευαισθητοποιήσει γύρω από τα όνειρα του Θοδωρή.

Μεγάλο μέρος των εσόδων από την πώληση του βιβλίου θα διατεθεί στη συγκέντρωση του ποσού για τη θεραπεία του Θοδωρή.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα για τον Θοδωρή