Τηλεδιάσκεψη με την Ευρωβουλευτή κ. Α. - Μ. Ασημακοπούλου

Στο πλαίσιο της επετείου των 40 χρόνων από την ένταξη της Ελλάδας στην ΕΕ και με αφορμή την έναρξη της Διάσκεψης για το Μέλλον της Ευρώπης, οι μαθητές της Α΄ Λυκείου συμμετείχαν σε τηλεδιάσκεψη με την ευρωβουλευτή κ. Α. - Μ. Ασημακοπούλου, την Τρίτη, 1 Ιουνίου.

Τηλεδιάσκεψη με την Ευρωβουλευτή κ. Α. - Μ. Ασημακοπούλου - Διαδικτυακή περιήγηση στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο

Η κ. Ασημακοπούλου αναφέρθηκε στους θεσμούς και τα όργανα της ΕΕ, στον ρόλο των ευρωβουλευτών και στην αξία και αναγκαιότητα της συμμετοχικής δημοκρατίας κάνοντας ιδιαίτερη μνεία στη σημασία της διεξαγωγής της Διάσκεψης για το μέλλον της Ευρώπης.

Στη συνέχεια ο κ. Γ. Στυλιανού, υπεύθυνος της Υπηρεσίας ξεναγήσεων του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, ξενάγησε διαδικτυακά τους μαθητές στους χώρους του Κοινοβουλίου. Ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές.