«Η Αλεπού μοδίστρα»

Το βιβλίο «Η Αλεπού μοδίστρα» της Χριστίνας Ντούμα στάθηκε αφορμή για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ Δημοτικού να κατανοήσουν καλύτερα τη δύναμη της συγχώρεσης.

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Θεατρικής Αγωγής και των Καλλιτεχνικών, οι μικροί μας μαθητές κατασκεύασαν τις δικές του αλεπουδίτσες, αυτοσχεδίασαν διαλόγους και μέσα από ένα παιχνίδι ρόλων αναγνώρισαν την αξία και τη μοναδικότητα του καθενός. Τα πρωτάκια μας ανέπτυξαν την κριτική τους σκέψη, συνεργάστηκαν και διασκέδασαν με την ψυχή τους.

Το βιβλίο «Η Αλεπού μοδίστρα» ανήκει σε μία σειρά βιβλίων«Τα όνειρα του Θοδωρή», με στόχο να ευαισθητοποιηθούν μικροί και μεγάλοι σχετικά με τον αγώνα ζωής που δίνει ο Θοδωρής και η οικογένειά του.

Μέρος των εσόδων θα βοηθήσει στη συγκέντρωση του πολύ μεγάλου ποσού που χρειάζεται για τη θεραπεία του.