Τιμητικοί Έπαινοι «Το Ολοκαύτωμα και οι Έλληνες Εβραίοι» - Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Convoy 77

Οι μαθητές Δ. Καραβασίλης, Ό. Κεραμέως, Α. Μαρμαρίδου, Π. Μαρμαρίδου, Α. Παπαδόπουλος και Π. Χατζηκαλλίας (Β΄ Λυκείου) απέσπασαν τιμητικό έπαινο στον 8ο Μαθητικό Διαγωνισμό Δημιουργίας Ταινίας Μικρού Μήκους με θέμα: «Το Ολοκαύτωμα και οι Έλληνες Εβραίοι», που διοργανώνει η Γενική Γραμματεία Θρησκευμάτων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος.

Οι μαθητές θα επισκεφθούν στις αρχές Ιουλίου το Κρατικό Μουσείο Άουσβιτς - Μπιρκενάου στην Πολωνία.

Επίσης, οι παραπάνω μαθητές συμμετέχουν στο Διεθνές Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Convoy 77: διδάσκοντας το Ολοκαύτωμα στους νέους του 21ου αιώνα με διαφορετικό τρόπο».

Ο ΦΟΒΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ…

ΟΛΟΙ ΗΞΕΡΑΝ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΙΛΟΥΣΕ

Πηγή