Συμμετοχή της ομάδας των Εκπαιδευτηρίων στον Παγκόσμιο Διαγωνισμό IYNT (International Young Naturalists Tournament)

Μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό ΗYNT (Hellenic Young Naturalists Tournament) η ομάδα «La Grands» των Εκπαιδευτηρίων, που αποτελούνταν από 6 μαθητές της Α΄ Λυκείου κατάφερε να προκριθεί στην παγκόσμια φάση του διαγωνισμού ΙΥΝΤ (International YNT). Ο διαγωνισμός πραγματοποιείται από 21 Αυγούστου μέχρι και 28 Αυγούστου 2022 στην Τιφλίδα της Γεωργίας.

Η ομάδα κλήθηκε να επεξεργαστεί δεκαεπτά προβλήματα, ακολουθώντας την πειραματική μέθοδο, να τα παρουσιάσει και να υπερασπιστεί τη θέση της απέναντι στην αντίπαλη ομάδα. Τα προβλήματα αυτά δόθηκαν στα παιδιά τον Σεπτέμβριο και τον Απρίλιο πραγματοποιήθηκε ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός.

Η ομάδα αυτή αποτελείται από τους μαθητές της Α Λυκείου: Ε. Αρτοποιός, Γ. Βλαχονάσιος, Α. Θερειανού, Φ. Παυλίδου, Ν. Σερίφοβιτς και Ά. Χουσιάδα.