9η Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού στο Δημοτικό

Με σύμμαχο τον καλό καιρό, λίγες μέρες μετά την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, πραγματοποιήθηκαν ποικίλες αθλητικές δράσεις στις εγκαταστάσεις του Δημοτικού Σχολείου στο πλαίσιο της 9ης Πανελλήνιας Ημέρας Αθλητισμού.

Οι μαθητές όλων των τάξεων από Α΄ έως και ΣΤ΄ Δημοτικού συμμετείχαν σε δράσεις κατάλληλα σχεδιασμένες και προσαρμοσμένες στην ηλικία και στις δεξιότητές τους. Πήραν μέρος σε σκυταλοδρομίες με μπάλες και μπάλες καγκουρό, σε διαδρομές με ποδήλατα, με εμπόδια, στόχους και στεφάνια, σε διαδρομές ταχύτητας, ενώ παράλληλα συμμετείχαν και σε ομαδικά αθλήματα.

Στόχος όλων μας ήταν να μάθουν τα παιδιά την αξία της άθλησης, του συναγωνισμού και της ευγενούς άμιλλας, αλλά και να συνειδητοποιήσουν τη σπουδαιότητα της προσπάθειας και της συμμετοχής.