Χριστουγεννιάτικο Φιλανθρωπικό Bazaar των Εκπαιδευτηρίων

Με διάθεση αγάπης και προσφοράς προς τον συνάνθρωπο, σε μια μοναδική ατμόσφαιρα Χριστουγέννων

Με τη συμμετοχή πλήθους μαθητών, γονέων, εκπαιδευτικών, αποφοίτων και φίλων των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη, σε μια γιορτινή ατμόσφαιρα και με διάθεση προσφοράς προς τον συνάνθρωπο, πραγματοποιήθηκε το Χριστουγεννιάτικο Φιλανθρωπικό Bazaar των Εκπαιδευτηρίων και του Μορφωτικού και Αθλητικού Συλλόγου «ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ».

Στη γιορτή αγάπης και αλληλεγγύης οι μικροί και μεγάλοι φίλοι άκουσαν τα κάλαντα από τις χορωδίες των Εκπαιδευτηρίων (Δημοτικού - Γυμνασίου - Λυκείου), άκουσαν χριστουγεννιάτικες ιστορίες, παρακολούθησαν παρουσιάσεις χριστουγεννιάτικων παραμυθιών, παρακολούθησαν χριστουγεννιάτικα θεατρικά δρώμενα:

Συμμετείχαν σε κατασκευές, έφτιαξαν χριστουγεννιάτικες λιχουδιές, αντάλλαξαν ευχές με ζεστό καφέ, τσάι, χυμούς και παραδοσιακά γλυκίσματα, μοιράστηκαν το πνεύμα των Χριστουγέννων και υποδέχτηκαν τις γιορτές με «τρίγωνα και ευχές, αγάπη και λιχουδιές».

Στο Χριστουγεννιάτικο Φιλανθρωπικό Bazaar συμμετείχαν η συγγραφέας Ρένα Ρώσση Ζαΐρη, με τη μαγισσούλα των Χριστουγέννων και τους/τις μαθητές/τριες της Α΄ Δημοτικού (εκδόσεις Ψυχογιός), καθώς και  η συγγραφέας ΄Ελενα Αρτζανίδου με τη συνδρομή των μαθητών/τριών της Β΄ Δημοτικού έδωσαν τα πάντα για τα Χριστούγεννα (εκδόσεις Ψυχογιός).

Στους πολυάριθμους επισκέπτες δόθηκε επίσης η δυνατότητα να προμηθευτούν τα χριστουγεννιάτικα δώρα από μία μεγάλη φιλανθρωπική αγορά, η οποία μεταξύ άλλων περιλάμβανε δημιουργίες των μαθητών όλων των βαθμίδων (κοσμήματα, τσάντες, κουτιά, γούρια, μικρά έργα τέχνης), στολίδια χριστουγεννιάτικα, ανθοσυνθέσεις, κάρτες, βιβλία, γυναικεία αξεσουάρ, παραδοσιακά γλυκά και βιολογικά προϊόντα.

Με τα έσοδα από τη φιλανθρωπική αγορά τα Εκπαιδευτήρια και ο Μορφωτικός Αθλητικός Σύλλογος θα ενισχύσουν σωματεία, συλλόγους και άτομα που αντιμετωπίζουν προβλήματα. Συγκεκριμένα:

Στηρίζουν

• το ΖΩΓΡΑΦΕΙΟ ΛΥΚΕΙΟ Κωνσταντινούπολης
  • τον Πανελλήνιο Σύλλογο Γονέων, Κηδεμόνων και Φίλων Ατόμων με Προβλήματα
  • Όρασης και Πρόσθετες Αναπηρίες ΣΥΖΩΗ
  • τον Σύνδεσμο Φίλων Ιδρύματος O ΑΓΙΟΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΑΣ «ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ»
  • τους φίλους της ΜΕΡΙΜΝΑΣ Θεσσαλονίκης
  • τον μαχητή της ζωής, ΘΟΔΩΡΗ ΝΤΟΥΜΑ και την οικογένειά του
  • το ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ
  • το Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης ΑμεΑ «Ο ΣΩΤΗΡ»
  • την Ελληνική Οργάνωση Πρόνοιας και Ισότητας «ΠΝΟΗ ΕΛΠΙΔΑΣ»
  • το Πρόγραμμα Εναλλακτικής Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων «ΑΡΓΩ»

Συνδράμουν με πώληση καρτών

• τον Σύλλογο Φίλων, Γονέων και Κηδεμόνων Παιδιών με Χρόνιες Ρευματοπάθειες.

Ενισχύουν

• Δράσεις
  • Σωματεία
  • Άπορες οικογένειες