STREAM Δράση της Δ΄ Δημοτικού για τον Κύκλο του Νερού

Ο κύκλος του νερού

Η Δ΄ Δημοτικού πραγματοποίησε μια δραστηριότητα STREAM στο πλαίσιο του μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων. Η συγκεκριμένη δράση αφορούσε τον κύκλο του νερού.

Πιο συγκεκριμένα, οι μαθήτριες και οι μαθητές μελέτησαν τον κύκλο του νερού και την σταθερή και αδιάκοπη κίνησή του από την ατμόσφαιρα στην επιφάνεια της Γης, στο υπέδαφος και πάλι στην ατμόσφαιρα. Μέσω ενός πειράματος εφαρμογής αντιλήφθηκαν το φυσικό φαινόμενο της βροχόπτωσης.

Η συγκεκριμένη δραστηριότητα αποτελεί μια διαθεματική προσέγγιση του φυσικού φαινομένου, αφού συνδυάζει το αρχικό μάθημα με το μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος και τη Γλώσσα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες έμαθαν πώς σχηματίζονται τα σύννεφα και η βροχή και κατάλαβαν ότι το νερό δεν χάνεται, αλλά μεταμορφώνεται!