Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης στο Βιβλιοπωλείο Κωνσταντινίδης

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, μαθητές και μαθήτριες αλλά και καθηγητές των Εκπαιδευτηρίων είχαν τη χαρά να διαβάσουν αγαπημένα τους ποιήματα στην εκδήλωση «Έλα να διαβάσεις το αγαπημένο σου ποίημα!», που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη, 21 Μαρτίου, στο βιβλιοπωλείο Κωνσταντινίδης.

Σε μία βραδιά γεμάτη συγκίνηση οι μαθητές της Α’ και Β΄ Λυκείου Δ. Καραπάντσιος, Α. Κατράνη, Α. Οικονόμου, Α - Β. Οικονόμου και Μ. Παπαβασιλείου διάβασαν αγαπημένα τους ποιήματα των Μανόλη Αναγνωστάκη, Κώστα Καρυωτάκη, Βύρωνα Λεοντάρη, Fernando Pessôa, αλλά και δικά τους.

Παράλληλα, οι απόφοιτες των Εκπαιδευτηρίων Α. - Ρ. Σπυροπούλου (κιθάρα) και Ε. Χασιώτη (φωνή) διάνθισαν μελωδικά την εκδήλωση με τα ποιήματα «Φαίδρα» (στίχοι: Γιάννης Θεοδωράκης, μουσική: Μίκης Θεοδωράκης), «Κεμάλ» (στίχοι: Νίκος Γκάτσος, μουσική: Μάνος Χατζιδάκις), «Στρώσε το στρώμα σου» (στίχοι: Ιάκωβος Καμπανέλλης, μουσική: Μίκης Θεοδωράκης), «Στο περιγιάλι το κρυφό» (στίχοι: Γιώργος Σεφέρης, μουσική: Μίκης Θεοδωράκης), «Πικρία» (στίχοι: Νίκος Καββαδίας, μουσική: Θάνος Μικρούτσικος), «Ο στρατιώτης ποιητής» (στίχοι: Μίλτος Σαχτούρης, μουσική: Ασπασία - Ραμόνα Σπυροπούλου).

Οι καθηγητές των Εκπαιδευτηρίων Ε. Θεοδωρίδου και Ι. Ρίγγας διάβασαν αντίστοιχα ποιήματα της Μελισσάνθης και του Τάσου Λειβαδίτη, ενώ η Γενική Διευθύντρια των Εκπαιδευτηρίων, Ασπασία Χασιώτη, διάβασε το ποίημα «Ο Δαρείος» του Κ.Π. Καβάφη. Την εκδήλωση συντόνισε και παρουσίασε η συγγραφέας Θέδα Καϊδόγλου.