Επίσκεψη στη Δανιηλίδειο παιδική βιβλιοθήκη Καλαμαριάς

Στο πλαίσιο του πρωτοποριακού προγράμματος «Το κουκί και το ρεβίθι», καθώς και της λειτουργίας  της δανειστικής βιβλιοθήκης των Εκπαιδευτηρίων, καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, οι μαθητές  του Παιδικού σταθμού, Seniors και Seeds, επισκέφτηκαν  τη Δανιηλίδειο Παιδική Βιβλιοθήκη Καλαμαριάς.

Με κύριο μέλημα  την ανάπτυξη της φιλαναγνωσίας  από την προσχολική ηλικία, οι μαθητές έκαναν  ένα ταξίδι στον κόσμο του βιβλίου και ξεναγήθηκαν στον φιλόξενο χώρο της βιβλιοθήκης. Είχαν την ευκαιρία να ξεφυλλίσουν παραμύθια, να γνωρίσουν  κατηγορίες βιβλίων και να ενημερωθούν από τις υπεύθυνες για τη διαδικασία και τους κανόνες που ακολουθούμε  όταν επιθυμούμε να δανειστούμε ένα βιβλίο από κάποια βιβλιοθήκη. Η  επίσκεψη ολοκληρώθηκε με μία εικαστική δραστηριότητα σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο της βιβλιοθήκης.