Μιλάμε για μας «Με θάρρος και όνειρο»

Με κεντρικό σύνθημα   το «Τίποτα δεν  μας χαρίζεται στη ζωή. Τα πάντα κατακτούνται με θάρρος και προσπάθεια!» οι μαθητές υποδέχθηκαν  στο Πολιτιστικό και Αθλητικό Κέντρο των Εκπαιδευτηρίων τον παραολυμπιονίκη κολύμβησης Αντώνη Τσαπατάκη στο πλαίσιο του προγράμματος «Μιλάμε για Μας». Ο διεθνούς φήμης αθλητής αφού μίλησε  για τις επιτυχίες του στον υγρό στίβο  και τα μελλοντικά του σχέδια, παρουσίασε στα παιδιά το βιβλίο του «Το όνειρο», καρπό της δημιουργικής συνεργασίας και στενής του φιλίας με τη συγγραφέα Έλενα Θωίδου. Μέσα σε μία συγκινητική ατμόσφαιρα  πέρασε σε όλους το μήνυμα πως όλα στη ζωή κερδίζονται με επιμονή,  προσπάθεια και υπέρβαση του εαυτού μας και πως αυτός  ο προσωπικός αγώνας του καθενός  είναι που μας  καταξιώνει σαν άτομα και σαν οντότητες. Η συζήτηση από την πρώτη στιγμή  μονοπώλησε το ενδιαφέρον και κέντρισε την προσοχή των μαθητών, οι οποίοι συγκινήθηκαν από το μεγαλείο ψυχής ενός τόσο  σπουδαίου ανθρώπου.