Παρακολούθηση εκπαιδευτικού προγράμματος «Ξετυλίγοντας το κουβάρι των συναισθημάτων»

Τα νήπια των εκπαιδευτηρίων παρακολουθούν την παρουσίαση Ξετυλίγοντας το κουβάρι των συναισθημάτων

Με αφορμή το πρωτοποριακό πρόγραμμα «Εγώ και οι άλλοι», οι μαθητές των Προνηπίων των Εκπαιδευτηρίων επισκέφτηκαν τη Στέγη Πολιτισμού  «Μικρός Λυρικός Πλανήτης», όπου παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ξετυλίγοντας το κουβάρι των συναισθημάτων».

Σκοπός του προγράμματος ήταν οι μικροί μαθητές να αναγνωρίσουν και να κατανοήσουν τόσο τα θετικά όσο και τα αρνητικά συναισθήματα, καθώς και να αποδεχτούν την ύπαρξη και των δύο στην καθημερινότητά τους. Μέσα από την τέχνη και το ομαδικό παιχνίδι, τα παιδιά προσπάθησαν να ξεμπερδέψουν το δικό τους κουβάρι των συναισθημάτων και συγχρόνως να μάθουν να χειρίζονται τα διαφορετικά συναισθήματα που καθημερινά βιώνουν εντός και εκτός σχολείου.