O Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εντέχνου και Ρητορικού Λόγου στην Αγγλική Γλώσσα στα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

To αθλητικό κέντρο των εκπαιδευτηρίων γεμάτο με θεατές που παρακολουθούν στη σκηνή ένα ντουέτο

Το Πανελλήνιο Τουρνουά Έντεχνου και Ρητορικού Λόγου στα Αγγλικά, «Panhellenic Forensics Association Tournament 2019», διοργανώθηκε φέτος, με τεράστια επιτυχία, από τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη και φιλοξενήθηκε στις εγκαταστάσεις του Γυμνασίου - Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων, από την Πέμπτη, 28 Μαρτίου έως την Κυριακή, 31 Μαρτίου 2019.

Στη διοργάνωση συμμετείχαν περίπου 450 μαθητές από 19 αγγλόφωνα και ελληνόφωνα, ιδιωτικά και δημόσια σχολεία, από την Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη, τη Λάρισα και την Πάτρα:

American Community Schools (ACS), American Farm School, Anatolia College, Campion School, Εκπαιδευτική Αναγέννηση, Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη Λάρισας, Εκπαιδευτήρια Γείτονα, Hellenic-American Educational Foundation (HAEF), Εκπαιδευτήρια I.M. Παναγιωτόπουλου, Ιόνιος Σχολή, Πρότυπο Λύκειο Καστριτσίου Πάτρας, Εκπαιδευτήρια Καίσαρη, Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη, Σχολή Μωραΐτη, Εκπαιδευτήρια  Νέα Γενιά Ζηρίδη, PIERCE - The American College of Greece, Ριζάρειος Εκκλησιαστική Σχολή, St Catherine's British School, St Lawrence College.

Τα Εκπαιδευτήρια συμμετέχουν από το 1994 στο Πανελλήνιο τουρνουά και έχουν αποσπάσει:

Τέσσερις φορές  την 1η θέση

Μία φορά  τη 2η θέση

Δύο φορές την 3η  θέση

Επτά φορές την 4η  θέση

Φέτος, οι μαθητές του Γυμνασίου - Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων απέσπασαν, τις ακόλουθες διακρίσεις:

• Ε. Χρυσάφη (Β΄Λυκείου): Φιναλίστ στο Impromptu Speaking – Αυθόρμητος Λόγος
  • Μ. Παπαδόπουλος (Γ΄Λυκείου) - Α. Τζημουράκα (Γ΄Λυκείου): Duet Acting Dramatic (Δραματικό Ντουέτο): Εύφημη Μνεία
  • Δ. Σαμολαδά (Β΄Λυκείου) - Σ. Τσακαλίδου (Β΄Λυκείου): Duet Acting Dramatic (Δραματικό Ντουέτο): Εύφημη Μνεία
  • Α. Βαγγέλη (Α΄Λυκείου) - Α. - Μ. Χατζοπούλου (Β΄Λυκείου): Duet Acting Comic (Κωμικό Ντουέτο): Εύφημη Μνεία