«Μέσα από τα μάτια των καλλιτεχνών»

Στo πλαίσιo του εκπαιδευτικού προγράμματος «Μέσα από τα μάτια των καλλιτεχνών»,οι μαθητές των Νηπίων γνώρισαν αντιπροσωπευτικά έργα σπουδαίων ζωγράφων και προσέγγισαν με ποικίλους τρόπους διάφορα καλλιτεχνικά ρεύματα, όπως τον κυβισμό, τον εξπρεσιονισμό, τον σουρεαλισμό.

«Μέσα από τα μάτια των καλλιτεχνών»

Τα παιδιά, εμπνευσμένα από τα έργα που γνώρισαν, δημιούργησαν δικές τους πρωτότυπες εικαστικές κατασκευές. Κύβοι βαμμένοι με ασπρόμαυρα γεωμετρικά σχήματα έγιναν η βάση για ένα διαφορετικό παζλ, που στολίζει πλέον τον χώρο του Νηπιαγωγείου μας.