Webinar: Μαθηματική Σκέψη και Λογική 15/01/2022

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, για να κεντρίσουν το ενδιαφέρον των μαθητών για τα Μαθηματικά και να τους εξοικειώσουν με μαθηματικές έννοιες που δεν υπάρχουν στα σχολικά εγχειρίδια, διοργανώνουν δράσεις που καλλιεργούν τη μαθηματική σκέψη και λογική και προετοιμάζουν τους μαθητές τους για διαγωνισμούς Μαθηματικών, πανελλήνιους και διεθνείς, με εξαιρετικές διακρίσεις.

Τα Μαθηματικά άλλωστε καλλιεργούν τη σκέψη και την οδηγούν σε σίγουρα μονοπάτια.
Τη σχολική χρονιά 2021 - 2022 το πρόγραμμα της Μαθηματικής Σκέψης και Λογικής, το οποίο διοργανώνεται στα Εκπαιδευτήρια εδώ και 15 χρόνια και ήταν μία ιδέα του ιδρυτή των Εκπαιδευτηρίων, Ευάγγελου Μαντουλίδη, θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά, λόγω των έκτακτων επιδημιολογικών δεδομένων.

Το Σάββατο, 16 Οκτωβρίου 2021 πραγματοποιήθηκαν τέσσερα μαθήματα διάρκειας 1 ώρας και 30 λεπτών το καθένα, από τις 17:00 έως τις 18:45, και συμμετείχαν 215 μαθητές από όλη τη χώρα.

Το Σάββατο, 15 Ιανουαρίου 2022 θα γίνουν τέσσερα ακόμα μαθήματα διάρκειας 1 ώρας και 30 λεπτών το καθένα, από τις 17:00 έως τις 18:45, σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα.
Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές Β΄, Γ΄ Γυμνασίου και Λυκείου και αφορά όλα τα παιδιά της χώρας και της Ομογένειας.

• Για να δηλώσετε συμμετοχή, πατήστε εδώ.
  • Τα μαθήματα θα πραγματοποιηθούν μέσω της εφαρμογής Microsoft Teams.
  • Στους συμμετέχοντες θα σταλεί πρόσκληση στο e-mail που θα δηλώσουν.

Π Ρ Ο Γ Ρ Α Μ Μ Α  17:00 - 18:45

Β΄ Γυμνασίου Θεματική Ενότητα: Βασικές Αρχές Θεωρίας Αριθμών
Υπεύθυνος καθηγητής: Α. Ξένος

Γ΄ Γυμνασίου Θεματική Ενότητα: Αναλλοίωτες και επίλυση προβλημάτων με χρωματισμό