Διακρίσεις στον Μαθηματικό Διαγωνισμό «Ο Μικρός Ευκλείδης»

Στον Μαθηματικό Διαγωνισμό «Ο Μικρός Ευκλείδης», που διοργάνωσε το Παράρτημα Κεντρικής Μακεδονίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (Ε.Μ.Ε.) το Σάββατο, 4 Ιουνίου 2022 για μαθητές Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων Δημοτικών Σχολείων για τη σχολική χρονιά 2021 – 2022, διακρίθηκαν οι ακόλουθοι μαθητές:

ΣΤ΄ Τάξη

• 1ο βραβείο: Β. Δελής, Γ. Δελής, Β. Μπεκιάρης, Ε. Σικαλίδου
  • 2ο βραβείο: Ι. Ευσταθιάδης, Ι. Καρπέτας, Ε. Μάρκου, Α. Μπακαΐμη, Α. Σκλάβου, Α. Τζιαμπίρης
  • 3o βραβείο: Σ. Θεοφανίδου, Λ. - Α. Ντονάτι, Ι. - Α. Χριστοφορίδης
  • Έπαινος: Α. Βεσέλι, Τ. Γραβαλάς, Β. Ευσταθιάδου, Ν. Ζιάκας, Κ. Καλημέρα, Γ. - Μ. Παπαποστόλου, Α. Τσακανιάς

Ε΄ Τάξη

• 1o βραβείο: Ε. Γιουβανόπουλος
  • 3o βραβείο: Ε. Γκόλνα, Ν. Γκουδέλης, Ε. Λασκαρίδη
  • Έπαινος: Θ. Γίτσα, Ι. Καρατζόγλου, Ε. Κάρκου, Α. - Κ. Μασκαλίδης, Α. Νικάκη, Ο. - Κ. Παπαβέντσης, Β. Σκουλαρίδης, Σ. Τσούλφα, Γ. - Ζ. Χαλβατζόγλου

Επιπλέον, με 1o βραβείο διακρίθηκε και ο μαθητής Μ. - Κ. Σκόδρας, ο οποίος φοιτά τη σχολική χρονιά 2022 - 2023 στην Α΄ Γυμνασίου των Εκπαιδευτηρίων.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μαθητής Ο. - Κ. Παπαβέντσης το σχολικό έτος 2021 - 2022 φοιτούσε στη Γ΄ τάξη του Δημοτικού και συμμετείχε στον διαγωνισμό με τους μαθητές της Ε΄ τάξης Δημοτικού.

Πηγή