Διάκριση μαθητή σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα και συμμετοχή σε συναυλίες στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών και Θεσσαλονίκης

Ο μαθητής και σπουδαστής βιολιού του Κρατικού Ωδείου Θεσσαλονίκης Θ. Κυπάρος (A’ Λυκείου) συμμετείχε ως μέλος δύο συνόλων μουσικής δωματίου σε συναυλίες που πραγματοποιήθηκαν στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (αίθουσα Δημήτρης Μητρόπουλος) και στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης (αίθουσα Αιμίλιος Ριάδης) στις 12 και στις 21 Νοεμβρίου 2022 αντίστοιχα.

Οι συναυλίες πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Art Campus», που διοργανώθηκε από τον Σύλλογο «Οι Φίλοι της Μουσικής», με τη συνεργασία των δύο ιστορικών και αρχαιότερων μουσικών εκπαιδευτικών ιδρυμάτων της χώρας, του Ωδείου Αθηνών και του Κρατικού Ωδείου Θεσσαλονίκης.

Συγκεκριμένα, τριάντα επτά νέοι μουσικοί απ’ όλη την Ελλάδα, επιλεγμένοι κατόπιν ακρόασης, είχαν την ευκαιρία να φιλοξενηθούν το καλοκαίρι στις εγκαταστάσεις της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής Θεσσαλονίκης, όπου συμμετείχαν σε σύνολα μουσικής δωματίου και παρακολούθησαν εντατικά μαθήματα με διακεκριμένους σολίστ και καθηγητές.

Τα μουσικά σύνολα που διακρίθηκαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα παρουσίασαν στο κοινό της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης ένα πρόγραμμα υψηλών απαιτήσεων στις δύο αυτές συναυλίες, με έργα μουσικής δωματίου των Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Schumann, Dvorak, Mahler, Ibert, και Poulenc.

Πηγές
megaron.gr