Διαδικτυακή σύνδεση με το Δημοτικό Σχολείο Ίμβρου

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Δημοτικού, μέσα σε ένα γιορτινό κλίμα προσμονής της μεγάλης γιορτής του Πάσχα, συνδέθηκαν διαδικτυακά με το Δημοτικό Σχολείο Ίμβρου, με το οποίο αντάλλαξαν ευχές! Πριν από τη σύνδεση σε έναν διαδραστικό πίνακα ανακοινώσεων (Padlet) οι μαθητές και οι μαθήτριες και των δύο σχολείων ανάρτησαν έθιμα και ευχές για το Πάσχα.

Ο ενθουσιασμός από τα πρωτάκια μας ήταν έκδηλος και υπήρξε καταιγισμός ερωτήσεων προς τους μαθητές και τις μαθήτριες του Νηπιαγωγείου και των τεσσάρων τάξεων του Δημοτικού Σχολείου της Ίμβρου. Τα παιδιά αντάλλαξαν ιστορίες για ήθη και έθιμα, παραδόσεις του κάθε τόπου, τραγούδησαν τα κάλαντα του Λαζάρου και μάς μετέφεραν το πασχαλινό κλίμα.

Στο τέλος της σύνδεσης ανανέωσαν το ραντεβού τους για την επόμενη συνάντησή τους και οι μικροί μας μαθητές ετοίμασαν ζωγραφιές, για να ταξιδέψουν στο Αιγαίο και να βρεθούν στα χέρια των παιδιών της Ίμβρου.